Iako još uvek sve zgrade u prestonici nemaju upravnika, što je Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada obaveza, iz Sekretarijata za inspekcijske poslove Beograda kažu da do sada nijednoj zgradi nije napisana kazna za neregistrovanje zgrade, jer su prvenstvene mere koje komunalna inspekcija sprovodi preventivne i savetodavne.
Naime, komunalni inspektor najpre stambenim zajednicama zapisnikom naloži da u roku od 30 dana izvrše registraciju zgrade, ukoliko stanari ne izvrše registraciju u tom roku, inspektor donosi rešenje za registraciju u roku od 15 dana, tek se nakon nepostupanja po rešenju podnosi prijava za uvođenje prinudne uprave organu gradske opštine.
Međutim, sve veći broj upravnika suočava se sa problemima na terenu, te prema ranijim pisanjima medija, sve više njih daje otkaze. Kako su želeli da što pre registruju stambenu zajednicu i ovu obavezu skinu s vrata, posla upravnika pojedinci su se prihvatili neupućeni u zakonske propise. S jedne strane pretrpani zahtevima stanara, a s druge strane nemogućnosti da ih obave na vreme, dovedeni su u poziciju više ne žele da upravljaju stambenim objektom.
"
Uselila sam se u novu zgradu i izabrali smo upravnika zgrade, na njegov zahtev. Trebalo je angažovati firmu za čišćenje zgrade, regulisati račune za struju, Infostan, a on to nije bio u stanju da završi. Zbog njegovog neangažovanja svi smo trpeli. Iako smo bili voljni da mu pomognemo, on nije prihvatao sugestije. Zbog toga je odlučio da podnese ostavku. Iako smo mislili da smo sredili sve, sada ponovo moramo da biramo upravnika ili da čekamo prinudnog", rekla je za
"Novosti" Milica N. iz naselja Vojvode Vlahovića.
Ostavke zbog loše saradnje sa susedima podneo je i Zoran Jovović, upravnik zgrade u Salvadora Aljendea 32 na Karaburmi. Pošto mu komšije često zalupe vrata, odbijajući da svoj kućni budžet okrnje zbog izdvajanja za zajedničku kasu, nije želeo da više "ratuje" sa njima.
"Zakonom je propisano da se osnuje fond za investiciono održavanje zgrade u koji se svakog meseca uplaćuje određena suma novca. Pojedini stanari izričito su odbijali da izdvajaju mesečno 200 dinara po stanu. Pošto ne postoji mehanizam da se oni sankcionišu, osim da upravnik podnese privatnu tužbu protiv njih, odlučio sam da više ne obavljam taj posao. Zakon je dobar, ali ne postoji način da se na drugi način takvi stanari nateraju da plaćaju", naveo je Jovović.
Profesionalni upravnik u oko 50 zgrada Miloš Matejić, smatra da upravnici nisu dobro pročitali Zakon o stanovanju i održavanju zgrada i shvatili šta su njihove dužnosti i obaveze.
"Oni upravnici koji su pomislili da je registracija stambene zajednice jedini posao su upravo ti koji daju otkaz", podvukao je Matejić i dodao da upravnici osim svakodnevne komunikacije sa stanarima, javnim i komunalnim preduzećima, nadležni su i da odgovaraju na zahteve građevinske inspekcije, komunalne policije i inspekcije, poreske uprave. Upravnici, takođe, moraju da poznaju finansijske i računovodstvene poslove, kako bi validno zaštitili sve zakonske obaveze stambene zajednice.
Dotrajali krovovi koji prokišnjavaju, oronule fasade čiji su delovi skloni padu, zapušena kanalizacija, krađa oluka i delova slivnika, neispravni interfoni i ulazna vrata zgrade, nepostojanje video nadzora, neadekvatno održavanje higijene samo su neki od zadataka koje upravnici u dogovoru sa stanarima moraju da reše.
"Naša obaveza je da zaštitimo stanare sa davanjem informacija koji su problemi u zgradi, pre svega zbog njihove brezbednosti, ne zbog zakona, a vlasnici stanova su ti koji donose odluku koliko će se davati za održavanje zgrade i šta će se raditi", objašnjava Matejić.
Predlaže da je u skladu sa zakonom za stanare najbolje da otvore tekući račun za investiciono održavanje i da odrede visinu naknade, a ono što ohrabruje stanare koji plaćaju troškove na tom računu, navodi Matejić, jesu vanredne kazne komunalne inspekcije u iznosu od 5.000 dinara za one koju tu obavezu ne izvršavaju.
Zakonom o stanovanju i održavanju stambenih zgrada propisana je kazna u iznosu od 50.000 do 2.000.000 dinara za stambenu zajednicu koja ne izvrši upis u registar stambenih zajednica, odnosno ne registruje upravnika stambene zajednice.
Matejić podseća da sve one zgrade koje još uvek nisu odabrale svog upravnika imaju tri opcije - da odaberu nekog od svojih komišija, da izaberu profesionalnog upravnika ili da im se dodeli prinudna uprava koju dodeljuje lokalna samouprava.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 14
Zadovoljni Upravnik
Nervirach
Laza
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar