CEPRIS: Novi nacrt Ustava bolji, ali nije brana od politike

Nacrt amandmana na Ustav Srbije, koji je Ministarstvo pravde uputilo Venecijanskoj komisiji, sadrži određena poboljšanja u odnosu na prethodni Radni tekst ustavnih amandmana, ali ona nisu dovoljna i ne pružaju veće garancije protiv političkih uticaja na pravosuđe, ocenjuju u Centru za pravosudna istraživanja (CEPRIS)
Ova poboljšanja se odnose na dodavanje odredbe o zabrani uticanja na sudiju u obavljanju sudijske funkcije, o osnovnim, mada nedovoljno jasnim, karakteristikama "istaknutog pravnika" koji se bira u Visoki savet sudstva, poboljšanju odredaba o nespojivosti funkcija i ukidanju prava ministra pravde da protiv sudija pokreće disciplinski i postupak razrešenja.
 
"Izmene su rezultat kritike koju je stručna javnost, uključujući i primedbe našeg Centra, iznela na radnu verziju. Izmene su, međutim, neznatne i svakako nedovoljne", navodi se u saopštenju u kom se naglašava da su osnovne postavke koje su bile predmet osporavanja ili su suštinski ostale nepromenjene ili su korigovane na neprihvatljiv način.
 
Tiču se, između ostalog, nepromenjenosti protivrečnih odredaba o podeli vlasti, nepremestivosti sudija, svojstva i izbora "istaknutih pravnika" u visoke savete, načina odlučivanja u Visokom savetu sudstva, zakonskog uređivanja jedinstvene primene zakona i obavezne obuke u instituciji za obuku u pravosuđu, navode iz CEPRIS-a.
 
Dodatno, kažu, zabrinjava nizak nivo pismenosti i nomotehničkog umeća u izradi Nacrta amandmana. Ostalo je nejasno, dodaju, šta podrazumevaju fenomeni "ukidanja suda", ukidanja "pretežnog dela njegove nadležnosti" i da li mogućnost premeštanja sudija u drugi sud u ovim slučajevima podrazumeva i premeštanje u sud nižeg ranga.
 
Jednako je zagonetno kako je i gde "istaknuti pravnik" prethodno mogao steći iskustvo u "oblasti iz nadležnosti Visokog saveta sudstva", navode. Rezervisano pravo da u krajnjem slučaju o izboru "istaknutih pravnika" odlučuje posebna komisija, podrazumeva da će u toj petočlanoj komisiji većinu glasova imati politička ličnost - predsednik Narodne skupštine, i dva funkcionera koje bira Narodna skupština - Vrhovni javni tužilac i Zaštitnik građana, dodaje se u saopštenju.
 
CEPRIS ocenjuje da raspuštanje Visokog saveta sudstva u slučaju da se odluka ne može doneti većinom glasova predstavlja svojevrsni pritisak etičkog i statusnog karaktera na sve članove, a posebno one iz reda sudija, sa nerešenim pitanjem da li isti članovi mogu biti ponovo kandidovani i birani ili ne. Ujedno, predloženo rešenje nagoveštava nedopustive zastoje u radu ovog organa, dodaju.
 
Nema razloga za zakonsko uređivanje jedinstvene primene zakona, ako se istovremeno predlaže da je za jedinstvenu primenu zakona zadužen Vrhovni sud Srbije. I dalje smatramo potpuno neprikladnim da se "institucija za obuku u pravosuđu" proizvodi u ustavnu kategoriju, a obuka u njoj postavlja kao uslov za prvi izbor u sud prvostepene nadležnosti i u javno tužilaštvo najnižeg ranga, kad je poznato da se radi o Pravosudnoj akademiji u čijem je dosadašnjem radu bilo više slabosti i koja ni sama nije nezavisna, niti može garantovati jednak i nepristrasan pristup, navode iz CEPRIS-a.
 
U celini gledajući, Nacrt amandmana ne pruža veće garancije protiv političkih uticaja na pravosuđe. Naprotiv, nalazimo da bi, ne manje od prethodnog Radnog teksta, omogućio dalje ugrožavanje nezavisnosti suda i samostalnosti javnog tužilaštva, zaključuje se.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Advokat

    30.04.2018 22:31
    Ccccc...
    Interesantna je medijska prisutnost, pre svega u “nezavisnim” medijima, organizacije koja jos nije napunila drugi rodjendan... Nedopustivi “melting pot” advokata, sudija, tuzilaca...Trebalo bi da se svako od njih bori za nezavisnu sudsku vlast (pre svega sudije i tuzioci - clanovi) unutar svoje profesije a ne kroz civilni sektor gde se za odredjene “stavove”, “projekte” i “saopstenja” Cepris dobije apanazu. Zar, onda, u podeli projektom dobijenog novca ne ucestvuju svi oni? Zar se tu ne gubi nezavisnost i samostalnost, ako vas neko placa?
  • Мунгос

    30.04.2018 16:24
    Можемо ми да причамо свашта, али ако Цеприс нешто утврди, то је цементирано. Више него Венецијанска „комисија“. Какви цементирано, то је бетонирано.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

U petak razgovori sa Rusima o NIS-u

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će u petak u Srbiju stići ruski eksperti sa kojima će se nastaviti razgovori o Naftnoj industriji Srbije (NIS) kojoj su SAD uvele sankcije.