Školske kuhinje će biti osposobljene za pripremu obroka đacima

Svaka četvrta škola u Srbiji ima kuhinju koja zadovoljava HASAP standarde ili su im potrebna mala ulaganja da se to postigne.
Školske kuhinje će biti osposobljene za pripremu obroka đacima
Foto: Pixabay
U Ministarstvu prosvete kažu da bi one od školske 2019/20. godine mogle da počnu samostalno pripremanje obroka za učenike, jer se sredstva za opremanje mogu obezbediti tek budžetom za sledeću godinu.
 
Savetnica ministra prosvete Gordana Kosanović kaže da je želja ministarstva da se poveća broj škola koje imaju funkcionalne kuhinje, ali finansijske mogućnosti su takve da je realnije da škole kojima su potrebna manja ulaganja pređu na samostalno pripremanje obroka, a da se postepeno osposobljavaju i ostale kuhinje.
 
"Osposobljavanje školskih kuhinja za pripremu obroka je dugoročan plan. Školama se nude još dve mogućnosti da organizuju ishranu u saradnji sa drugim obrazovno-vaspitnom ustanovama – predškolske ustanove, studentske kuhinje, ili da, kao i do sada, koriste usluge keteringa", rekla je Kosanovićeva.
 
Ministar prosvete Mladen Šarčević je naložio da se analizira stanje na terenu i da se vidi koliko osnovnih škola raspolaže kuhinjama. Preliminarni rezultati pokazuju da manje od četvrtine škola raspolaže sa kuhinjama koje zadovoljavaju HASAP standarde ili su im potrebna relativno mala ulaganja da bi to postigle. 
 
Ministarstvo prosvete formiralo je radnu grupu za izradu Pravilnika za ishranu učenika u osnovnoj školi. U radnu grupu osim predstavnika ministarstva uključeni su predstavnici Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovaniović Batut", nutricionisti. Očekuje se da će grupa završiti predlog Pravilnika tokom juna ove godine i poslati ga na mišljenja u druga ministarstva. 
 
"Pravilnikom se bliže uređuje oblast ishrane učenika i propisuju nutritivne vrednosti obroka koji se nude u školi za mlađi i stariji osnovnoškolski uzrast", naglasila je Kosanovićeva.
 
Dodala je da se time nudi okvir onima koji organizuju ishranu, direktorima, savetima roditelja i pružaocima usluge ishrane u školi, kakve su nutritivne potrebe učenika na koje treba da odgovore.
 
Upitana da li će Pravilnikom biti proterane pekare i prodavnice iz škola, Kosanovićeva je rekla da ih pravilnik ne proteruje, ali da se teži da ponuda hrane u pekarama i prodavnicama bude "drugačija, raznovrsnija i iznad svega u funkciji pravilne ishrane i zdravlja dece".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ekonomska škola

    06.05.2018 12:03
    Svetozar Miletić
    Ekonoska škola "Svetozar MIletić" u centru Novog Sada, koju pohadja oko 2.000 učenika nema toalete u funkciji. Umesto školskih , učenici koriste toalete po okolnim kafanama, uglavnom u restoranu "Marina".
    Ovakvo stanje postoji više godina i niko ne reaguje!
    Pošaljite novinare i forografišite toalete u ovoj školi. Na vratima toaleta rupe, sve zapušeno, zapušteno i devastirano.
    Da li nadležni čekaju zarazu? Iz budžeta grada dodeljene su im pare za kupovinu jednog lap topa. O renoviranju i stavljanju u funkciju sanitarnih čvorova niko ne razmišlja, dok se u druge škole ulažu milionske sume.
  • HASAP

    06.05.2018 12:00
    Šta je to HASAP? Znam za HACCP (Hazard Analysis Critical Control Points), ali za HASAP ne znam. Od čega je to skraćenica? Da li je to ono kada se HACCP pročita polupismeno-malo na ćirilici, malo na latinici, pa onda polovina stanovništva to usvoji, a ni ne zna pravi naziv?
  • Vojvodjanka

    06.05.2018 11:15
    Nekad bilo, sad se pripoveda
    A sad nekom opet trebaju novci za neke projekte.
    Rođena sam i školovana u ovom gradu, u "moje" vreme svaka škola je imala kuhinju i većina učenika je bila pretplaćena na užinu. Nije to bilo nešto naročito - komad hleba sa paštetom ili neki skroman sendvič sa margarinom i tankim šnitom salame-podriguše uz šolju mleka, kakaa ili čaja, ali je bilo dovoljno detetu da izdrži do ručka kod kuće. Za vreme odmora redari su donosili užine u učionice, dežurni nastavnik je nadgledao... Sedmaci i osmaci su po rasporedu pomagali u kuhinjama.
    Izgleda da je jako velika nauka vratiti ono što je valjalo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija