Naime, u ovoj zemlji je od 1. maja, na osnovu ugovora o upućivanju radnika iz Srbije ili neke druge države članice Evropske unije, na snazi odluka pomoću koje radnici iz Srbije otvaruju pravo da im poslodavac obezbedi smeštaj, prevoz i ishranu.
Ukoliko se radnik u Slovačku uputi posredstvom agencije za posredovanje pri zapošljavanju ili agencije za privremeno zapošljavanje, pripadaju mu ista prava kao i Slovacima koji su zaposleni kod istog gazde, a to se odnosi na radno vreme, dnevni i godišnji odmor, te visinu zarade, piše
Dnevnik.
U dokumentu koji je objavilo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, socijalnu i boračku politiku, radnicima iz Srbije se preporučuje da prilikom zaključivanja ugovora o radu postignu dogovor da za njih važi slovačko radno pravo jer se na njih odnosi većina odredbi Pravilnika o radu Slovačke. Prema tom aktu, radno vreme za radnike iz Srbije je najviše 40 sati nedeljno, pauza traje pola sata, a neprekidan radni odmor predstavlja minimalno 12 uzastopnih sati u toku 24 sata između kraja jednog i početka drugog radnog vremena. U toku nedelje imaju pravo na dva slobodna dana. Osnovica za obračun godišnjeg odmora predstavlja najmanje četiri nedelje.
Minimalna zarada u Slovačkoj za ovu godinu iznosi 480 evra mesečno, odnosno 2,75 evra po radnom satu. Poslodavac je obavezan da obezbedi ishranu, odnosno novac koji pokriva najmanje 55 odsto cene jela. Radnicima iz Srbije koji odu na rad u Slovačku pripada i socijalno, penzijsko i invalidsko osiguranje, kao i osiguranje od povrede na radu i za slučaj nezaposlenosti.
Za radnike koje u Slovačku na rad uputi domaći poslodavac važe drugačija pravila, odnosno primenjuju se pravni propisi koji važe u našoj zemlji, pa je on u situaciji kao da radi u Srbiji.
Ovakvo pravilo može da se primenjuje najduže 24 meseca.
Istovremeno, iz resornog ministarstva skreću pažnju našim radnicima da je prilikom radnog angažmana u Slovačkoj potrebno da imaju važeći ugovor o radu i da gazda uplaćuje socijalno i zdravstveno osiguranje.
Ukoliko rade bez ugovora o radu i ako poslodavac ne plaća doprinose za njih, smatraće se da rade ilegalno, odnosno nezakonito i zbog toga mogu biti kažnjeni, a kazna iznosi 331 evro. Pritom, kaznu ne plaća samo gazda već i naši radnici koje inspekcija uhvati da rade na crno.
Podsetimo, protokol koji su potpisale Slovačka i Srbija krajem prošle godine radi bolje i efikasnije saradnje u borbi protiv nelegalnog zapošljavanja i eksploatacije srpskih radnika u slovačkim fabrikama – nije promenio ništa u praksi.
To je zaključak Insajdera na osnovu kontradiktornih informacija koje su institucije ove dve zemlje saopštavale povodom slučaja deportacije 24 srpska radnika krajem januara ove godine. Naime, iz prepiske o ovom slučaju sa srpskim ministarstvima za rad i spoljnih poslova, ali i slovačkom ambasadom, proizilazi da koordinacija između dve države, ali i srpskih ministarstava međusobno, praktično ne postoji.
Detaljnije o temi čitajte
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
kuzman
Maja
Radosavv
U tome je i problem, sve manje studenata, a sve više zaposlenih.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar