Tim izmenama predviđeno je da se aktom koji donosi direktor BIA, utvrđuju organizacione jedinice, poslovi koji se u njima obavljaju, način rukovođenja, ovlašćenja i odgovornosti rukovodilaca, unutrašnja kontrola i interna revizija.
Izmenama zakona je predviđeno da podaci sadržani u aktu koji donosi direktor BIA budu tajni i da se njima postupa u skladu sa zakonom kojim se uređuje tajnost podataka. Predviđeno je i da za popunjavanje radnih mesta u BIA nije potreban konkurs, a o zasnivanju radnog odnosa rešenjem odlučuje direktor.
Izmenama je predviđeno stručno usavršavanje pripadnika BIA i polaganje stručnog ispita, a da se program i način pohađanja utvrđuje aktom direktora.
Zakonom je propisano da se pripadnicima BIA ocenjuje rad jednom godišnje, a da se postupak, merila i način ocenjivanja uređuje aktom koji takođe donosi direktor.
U obrazloženju zakona navedeno je da se izmene i dopune donose u cilju očuvanja postojećeg radno-pravnog statusa pripadnika BIA i usklađivanja sa usvojenim novim zakonima o policiji i o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru.
Usvojene i izmene zakona o vojsci, odbrani i naoružanju
Skupština Srbije je usvojila i izmene i dopune Zakona o Vojsci Srbije i Zakona o odbrani. Cilj izmena je efikasnije funkcionisanje sistema odbrane, izvršavanje zadataka Vojske Srbije, kao i poboljšanje materijalnog položaja profesionalnih pripadnika vojske. Usvojene su i izmene Zakona o proizvodnji i prometu naoružanja.
Izmene i dopune Zakona o Vojsci Srbije uređuju upućivanje profesionalnih pripadnika Vojske Srbije po potrebi službe u drugi državni organ ili pravno lice, upućivanje na rad u inostranstvo radi izvršavanja obaveza, mogućnost angažovanja profesionalnih vojnih lica u strukturama međunarodnih organizacija regionalnih inicijativa, kao i uslove za prestanak službe za vreme ratnog stanja.
Predviđeno je i usklađivanje odredbi koje uređuju plate i druga novčana primanja, uvodjenje stanja mirovanja u službi i podizanje starosne granice na 43 godine.
Obezbeđuje se takođe bolji položaj profesionalnih vojnika, podoficira i oficira na službi u Vojsci Srbije na određeno vreme podizanjem starosne granice do koje se može obnavljati ugovor o radu na 53 godine, a za pojedina formacijska mesta ili određene specijalnosti do ispunjenja uslova za odlazak u penziju.
Regulisana su ovlašćenja službenih lica vojne policije, kako bi mogli da primenjuju policijske mere i ovlašćenja usklađujući se sa ovlašćenjima policijskih službenika, predviđenim odredbama Zakona o policiji.
Izmene i dopune Zakona o Vojsci Srbije predviđaju i da se oficiru sanitetske službe i oficiru zvanja nastavnika na službi u Univerzitetu odbrane može, uz njegovu saglasnost, produžiti služba u Vojsci Srbije do 65. godine.
Skupština je usvojila i Zakon o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme, kojim se između ostalog, omogućava strano ulaganje u državne firme namenske industrije, ali najviše do 49 odsto vrednosti kapitala, pri čemu jedan strani ulagač ne može imati više od 15 odsto učešća u kapitalu.
Predviđeno je da strano ulaganje u proizvodnju naoružanja i vojne opreme koje se realizuje osnivanjem novog pravnog lica u zajedničkom vlasništvu stranog ulagača i Republike Srbije, takođe, može biti do 49 odsto vrednosti kapitala.
Za strano ulaganje Vlada, na predlog Ministarstva odbrane, donosi odluku o načinu izbora i uslovima koje mora da ispuni strani ulagač.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Paor
Zato je najbolje da odabrano lice bira saradnike sa kojima će raditi, a odanost je najvažnija, jer ne možeš zaposliti svaku budalu koja je prošla na konkursu, pa još moraš da se sa njom rveš ceo život.
I treba
Možda zato što sam video nekadašnje prijatelje Egzita kako sačinjavaju analize ponašanja nacionalnosti ovde, izrađuju mape, i za sve to prijavljuju 10 kolega sa fakulteta i dobijaju 92.500 dolara mesečno. Dok [alju iyve[taje OE-som.
Video i njihove slike bahaćenja po svim zemljama sveta, dok izigravaju humanitarce.
Kako to, da meni ne smetaju ovlašćenja BIE?
Beograd
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar