Profesor podneo ostavku u žiriju: Spomenik nema veze sa Stefanom Nemanjom

Profesor Miodrag Živković podneo je ostavku na članstvo u žiriju za spomenik Stefanu Nemanji.
U ostavci navodi da je pobednički rad ruskog vajara Aleksandra Rukavišnjikova neprikladan, te da je odluka o pobedniku doneta pod pritiskom predsednika žirija Nikole Selakovića.
 
U ostavci upućenoj Selakoviću, koju je u celini objavio dnevnik Danas, Živković navodi da je žiri još na prvom zasedanju, posle pregleda konkursnih radova, jasno i nedvosmisleno iskazao nezadovoljstvo veoma niskim umetničkim i idejnim nivoom dela prispelim na prvi stepen konkursa za spomenik rodonačelniku srpske države.
 
"Pod pritiskom autoriteta predstavnika društvene zajednice u žiriju, pristali smo na izbor pet rešenja, koja je trebalo da učestvuju u drugom krugu do izbora najprihvatljivijeg za realizaciju u zadatom prostoru", navodi Živković.
 
Članovi žirija su, kako dodaje, u više navrata vršili podrobnu analizu tih pet izabranih radova i konstatovali da nijedan ne zadovoljava vizuelne, simboličke i sadržajne zahteve postavljene u konkursu. Zato je jedan od zaključaka diskusije bio predlog da se prva nagrada ne dodeli ili da se eventualno dodele dve istovetne nagrade i da njihovi autori, uz sugestije i zahteve žirija, pripreme radove za drugi stepen izbora, objašnjava Živković.
 
"Na Vaše insistiranje, gospodine predsedniče žirija, preglasavanjem, ipak je dodeljena prva nagrada radu pod šifrom 02500, ruskog autora sa saradnicima. Predstavnici struke u žiriju bili su nadglasani 5:4…", podseća se u ostavci upućenoj Selakoviću.
 
Živković dodaje i da je žiri u pisanoj formi obavestio dobitnika šta bi sve trebalo izmeniti prilikom izrade konačnog predloga: skulptorsku predstavu Stefana Nemanje trebalo je prilagoditi istorijskim činjenicama, predloženo je da se jedan deo postamenta ukloni jer je odnos dimenzija skulpture i postamenta bio u nesrazmeri, i zahtevano je da autor smanji dimenzije skulpture u prirodnoj veličini s obzirom na veličinu objekata u okruženju i njihove međusobne odnose. "Autor je od svih zahteva žirija prihvatio jedino da ukloni oreol, a priložio je portret, koji nema ništa zajedničko sa likom Stefana Nemanje", ističe Živković.
 
Zbog svega iznetog, ovaj konkurs ne može imati legitimitet struke i etičkih principa, smatra Živković. "Umesto da se u potpunosti menja nagrađeno rešenje, treba menjati sve: raspisati novi konkurs i izabrati autora sa rešenjem dostojnim ovom velikom izazovu umetnosti i naše istorije", poručuje bivši član žirija na konkursu za spomenik Stefanu Nemanji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Neoplantius

    14.05.2018 05:01
    @nemoj vise, molim te
    Rimljani su pravil akvadukte, čak i Turci kaldrmu, a sve civilizacije su razvile industrujsku revoluciju posle slabljenja crkvenog uticaja.
    A kod ljudi obožavam kad su konkretni, sad si mi sve objasnio o Stefanovom značaju za
    Srbe.
  • @Neoplantius

    13.05.2018 19:09
    nemoj vise, molim te
    Dobro je da su engleski, francuski i nemacki srednjevekovni vladari gradili zeleznicu, bioskope, pozorista, poste i brodogradilista. Mada, ne znam kakvi smo kod Nemanjica bili sa izvozom kompjutera.
  • Koriolan

    13.05.2018 09:53
    Srbija i sindromi
    Kad je Srbija negovala i ispoljavala kult Nemanjića? Skoro svako naše dete znalo je za kralja Artura, vitezove okruglog stola, Merlina, Kamelot, ekskalibur... A šta mi o Nemanjićima? Samo o svetom Savi (sveti se piše malim slovima kad je deo imena, a veliko kad je reč o prazniku - Sv. Sava, 27. januar!), ali se često nije znalo da je to Rastko Nemanjić. Ko je kome otac, brat, stric - većina nije imala pojma i nije im bilo ni neprijatno. Lanjski sneg. Nemanjiće smo smeštali ili nekoliko vekova ranije ili kasnije no što su postojali. Jedini pravi kultovi kod Srba su Tito (posle Drugog svetskog rata pa do smrti) i Milošević. Svi kasniji fenomeni su sindromi - "srpska majka" (Dafina Milanović, trenutno Ceca), "najveći sin" (Tito, trenutno Aca V.). Srbija se uvek "vadila" da je rašireno jugoslovenstvo sprečavalo promovisanje nacionalne istorije. U našim životima drugih nema već skoro 30 godina, a mi tek sad napravili Nemanjiće.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija