"
Pozvali su me u kancelariju direktora, i saopštili da sam odao poslovnu tajnu jer sam slikao i objavio na Fejsbuku fotografiju radnika u štrajku. Rekli su da zbog toga mogu da završim u zatvoru od tri meseca do pet godina. Pretili krivičnom prijavom. Ponudili su mi sporazumni raskid radnog odnosa, što sam odbio, kao i još četvoro kolega, pa su rekli da ne dolazimo više na posao. Tri koleginice su u strahu potpisale", priča jedan od otpuštenih radnika čije ime je poznato "
Novostima".
Podsetimo, oko 300 zaposlenih je u petak
zaustavilo mašine jer im poslodavac pola godine nije platio prekovremeni rad, a tvrde da gotovo svakodnevno rade po deset, pa čak i 12 sati. Štrajkači su posle nekoliko sati protesta poslati kući, uz obećanje da će plate i "prekovremeni" dobiti istog dana, što se i dogodilo. Međutim, u subotu kada su došli na posao, sedmoro štrajkača sačekali su otkazi.
Povodom dešavanja u ovom pogonu oglasili su se i Udruženi sindikati Srbije "Sloga" koji su pozvali nadležne da pošalju inspekciju u fabriku "Kajzen".
"Udruženi sindikati Srbije pozivaju Vladu Srbije, premijerku Anu Brnabić, a posebno ministra rada Zorana Đorđevića koji je više puta pozivao radnike i sindikate da prijavljuju zloupotrebu rada, da odmah reaguju i upute inspekciju u tursku fabriku tekstila "Kajzen" u Smederevu, gde je menadžent nezakonito uručio desetak otkaza radnicama koji su u petak stupile u štrajk zahtevajući bolje uslove rada i isplatu nadoknada za obavljeni prekovremeni rad", ističe "Sloga" u saopštenju.
Kako ističe "Sloga", pored minimalca koji radnici Kajzena primaju, menadžment turske fabrike zloupotrebljava prekovremeni rad, koji se zaposlenima ne plaća, već služi kao ucena otkazom ugovora o radu ukoliko se bespogovorno ne obavlja, što je i rezultiralo spontanom obustavom rada u petak.
Dalje se ističe da uslovi rada ne odgovaraju minimalnim standardima EU "koje nam vlast svakodnevno u svom obraćanju obećava". Kako navodi "Sloga", ti uslovi više liče na uslove zapuštenih fabrika Bangladeša i Indije, jer 280 zaposlenih žena na raspolaganju ima samo jedan WC, u čiji odlazak je obavezno ukucavanje kartice, i koji se od strane supervizora evidentira, dok se ulaz u muški nalazi pored samog stola gde stoji hrana i gde radnici jedu.
"Verujemo da premijerka ne bi pristala da radi i jede u takvim nehumanim uslovima, te stoga tražimo i zahtevamo da niko u Srbiji koju ona trenutno predstavlja ne bude izložen poniženju kakvom su izložene radnice i radnici Kajzena u Smederevu", zaključuje "Sloga".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
Jana
https://www.standard.co.uk/news/french-hostage-freed-after-redundancy-deal-6860692.html
https://www.theguardian.com/world/2009/apr/01/boss-hostage-france-caterpillar
sremac
Mire
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar