"
Posebno odeljenje Višeg suda u Beogradu naredilo je raspisivanje poternice za Jovicom Stefanovićem jer se oko sedam meseci nije pojavio na suđenju u slučaju Jugoremedija", naveo je
CINS i podsetio da je Savet za borbu protiv korupcije privatizaciju Jugoremedije uvrstio u jedan od 24 sporna slučaja prodaje i privatizacije preduzeća u državnom vlasništvu.
Njegov advokat je sudskom veću dostavio lekarsko opravdanje prema kome Stefanović nije u mogućnosti da prisustvuje suđenju zbog lošeg zdravlja.
Presedavajući sudskog veća Dragan Mirković konstatovao je da Stefanović nije došao na ovo kao ni na prethodna ročišta, ali i da su za njim u druga dva predmeta pred Višim sudom već raspisane poternice.
U postupku zbog sumnji u zloupotrebe pri privatizaciji Srboleka poternica je raspisana u aprilu.
"Pritvor Stefanoviću određen je do 60 dana, zbog okolnosti koje ukazuju na bekstvo i doneta je naredba za raspisivanje poternice", potvrđeno je CINS-u iz Višeg suda.
Druga poternica, iz jula 2017, tiče se suđenja protiv Stefanovića kao direktora firme Farmakos, zbog sumnje u zloupotrebe službenog položaja.
Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je protiv Stefanovića i još četvoro osumnjičenih optužnicu u aprilu 2013, zbog sumnje da su zloupotrebili službeni položaj u zrenjaninskoj fabrici lekova Jugoremedija, navodi CINS i dodaje da je to suđenje u fazi glavnog pretresa.
Odeljenju za potere naloženo je izdavanje poternice između ostalog i zato što je su sudski veštaci procenili da Stefanovićevo zdravsteno stanje ne može biti toliko loše da nije u stanju da se pojavi pred sudom.
Prema izveštaju Saveta, prodaja 41,93 odsto akcija Jugoremedije je do tada bio jedini slučaj u kojem je Agencija za privatizaciju iskoristila zakonsko ovlašćenje da proda akcije na aukciji, zaobilazeći berzu.
U izveštaju Saveta je navedeno da su Akcijski fond i Agencija za privatizaciju prodali 2002. godine Jugoremediju za 16 miliona evra firmi iza koje stoji Jovica Stefanović Nini, "biznismen koji je u trenutku prodaje bio na poternici Interpola i kome je kupoprodaja državnog paketa akcija Jugoremedije poslužila za pranje novca stečenog kriminalom tokom devedesetih."
Posle višemesečnog štrajka većeg dela zaposlenih, koji su ujedno manjinski akcionari Jugoremedije, država je 2006. raskinula privatizaciju, jer vlasnik nije ispunio ugovorene obaveze.
Stefanović je 2012. godine sa saradnicima uhapšen zbog zloupotrebe položaja i pribavljanja 7,5 miliona evra na štetu Jugoremedije.
"On je Jugoremediju učinio zavisnom, odnosno vezao sa poslovanjem svojih privatnih firmi, a preko kojih je nabavljao sirovine za nabavku lekova iz Indije i naduvavao fakture i do 70 puta koje je dalje prosleđivao ka Jugoremediji i na taj način izvlačio kapital", izjavio je nakon Stefanovićevog hapšenja tadašnji direktor policije Milorad Veljović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar