"Na primer, predgovor za Šešeljevu knjigu u kojoj se nalazi i njegov govor u Hrtkovcima od 6. maja 1992. zbog kojeg mu je suđeno pisala je aktuelna predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković", rekao je Stjepanović na tribini "Nepodobni građani", na kojoj je prikazan i istoimeni dokumentarni film, koji obrađuje temu proterivanja Hrvata iz Srema devedesetih godina prošlog veka.
Stjepanović je kazao da je zbog tih proterivanja etnička slika Vojvodine drastično izmenjena i dodao da u Srbiji nikome nije suđeno za ta zlodela, jer bi se u tom slučaju neminovno postavilo pitanje kakva je bila uloga države u svemu tome.
Prema njegovim rečima, ne bi bilo ni presude Šešelju za Hrtkovce da nije bilo Haškog tribunala.
Podsetio je da su pojedine grupe građana i intelektualaca, u vreme kada se dešavalo proterivanje Hrvata iz Vojvodine, tražile od države da reaguje i zaustavi ta zlodela, ali je izostala bilo kakva reakcija.
Novinarka Marina Fratucan, koja je izveštavala sa lica mesta u to vreme, posvedočila je da su Hrvatima u Sremu bacane bombe u kućna dvorišta, da im je uništavana imovina, da je prećeno deci na putu ka školi i iz škole, nakon čega su ljudi morali noću, sa dve najlonske kese u rukama, da napuštaju svoje domove.
Ona je kazala da ni demokratska vlast koja je smenila Slobodana Miloševića nije imala političku volju da procesuira odgovorne za te zločine.
Katolički sveštenik Marko Kljajić rekao je da su mu tada provalili u kuću u Petrovaradinu i pretukli majku, nakon čega je odlučio da beleži zločine koji su se dešavali u Sremu, te je tako nastala njegova knjiga "Kako je umirao moj narod".
Naveo je da je ta knjiga korišćena i kao dokazni material u procesu protiv Šešelja pred Haškim tribunalom i dodao da su haški istražitelji s njim dva puta razgovarali u Petrovaradinu.
"Međutim, danas imamo i posle Miloševića – Miloševića, i posle Šešelja – Šešelja, a to su Ivica Dačić i Aleksandar Vučić", kazao je Kljajić.
On je ocenio da je Šešelj devedesetih godina prošlog veka bio "samo jedan piončić, jer je sve bilo dirigovano".
Projekciji filma i tribini prisustvovale su i pojedine žrtve tadašnjih zločina.
Dokumentarni film "Nepodobni građani" sadrži intimne ispovesti pojedinaca koji su bili direkno izloženi ili su svedočili fizičkim i psihičkim maltretiranjima i pritiscima, sa ciljem njihovog iseljenja.
Film je nastavak istoimenog projekta Vojvođanskog građanskog centra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 15
VladaN
VladaN
Петровград
25.05.2018 • 11:13
Великохрватски наратив којим се служиш свакодневно и тобожња брига о економији не иду заједно. Оно што је Србији потребно јесте истинска децентрализација, а не парадржавно-лењинистичка. Мој град нема апсолутно никакве везе Новим Садом, па да му Нови Сад буде центар. Логично је да се административна подела изврши по угледу на Хрватску, уз области или жупаније - на које имамо много више права. Упркос поларизацији и инциденталности који врве из твоји коментари, српски центри би требало да буду на локалу, дакле Суботица, Нови Сад, Кикинда, Вршац, Београд, Крагујевац, Краљево, Ниш, итд.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar