Ubuduće katanac na godinu dana lokalima koji ne prijave dnevni pazar

Vlasnicima kafića, samostalnih radnji, benzinskih pumpi, apoteka, kod kojih poreski inspektori kontrolom utvrde da radnici rade na crno, ili da se dnevni pazar ne prijavljuje, kako bi se izbeglo plaćanje poreza, može biti izrečena zabrana rada objekta i do godinu dana, što do sada nije bio slučaj.
Ubuduće katanac na godinu dana lokalima koji ne prijave dnevni pazar
Foto: Pixabay
Upravo ovo predviđa pooštreni Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji koji je ovih dana stupio na snagu. Prema najnovijim izmenama poreski inspektor može da naloži da se na godinu dana stavi katanac na bravu, u slučaju da robu i usluge ne prati verodostojna dokumentacija od značaja za utvrđivanje poreza. 
 
Ista mera biće izrečena i ukoliko poreski obveznik izbegava utvrđivanje i plaćanje poreza time što ne prijavljuje radnike ili zaposleni nemaju zaključen ugovor o radu, ili drugi akt o radnom angažovanju. Ista kazna uslediće i ako zatečeni radnik nije prijavljen nadležnoj organizaciji obaveznog socijalnog osiguranja.
 
Kako piše "Politika", na godinu dana biće zatvoren objekat i ukoliko inspektor na licu mesta utvrdi da se promet ili pružanje usluga, ne registruje preko fiskalne kase. Isto čeka i priređivače igara na sreću koji nemaju prethodno pribavljeno mišljenje nadležnog ministarstva da se bave ovim poslom.
 
Poreski inspektori će biti "nešto blaži" u izricanju kazni ukoliko se prilikom kontrole prvi put utvrdi neka od ovih nepravilnosti i u tom slučaju objekat će biti zatvoren na 15 dana. Tri meseca neće moći da rade ukoliko poreznik u istom objektu po drugi put pronađe grešku. Ako i treći put na istom mestu utvrdi da poreski obveznik svesno pokušava da utaji porez, kazniće ga na godinu dana. 
 
Poreski stručnjak i bivši direktor u Poreskoj upravi Srbije Đerđ Pap za "Politiku" kaže da bi pooštravanje kazni po pravnoj teoriji trebalo da utiče na prevenciju, odnosno na odvraćanje potencijalnih prekršioca. 
 
"U ovom slučaju mnogo je važnije da li je dugoročna zabrana obavljanja delatnosti sa aspekta interesa države najbolja mera. Mislim da nije", kaže Pap.
 
On objašnjava da ukoliko država stavi katanac na bravu poreski obveznik za to vreme ne plaća PDV, otupšta radnike pa se tako povećava nezaposlenost i ugrožava socijalna sigurnost porodica otpuštenih radnika, a i država ostaje uskraćena za poreze i doprinose na zarade tih otpuštenih radnika. 
 
Pap smatra da bi ovakva zabrana na neki način bila i opravdana ukoliko bi se primenjivala na najteže oblike kršenja zakona - dakle prema onim poreskim obveznicima koji pokazuju očiglednu bahatost kada je reč o obavezama koje imaju prema državi.
 
"Plašim se, međutim, da će se kola neopravdano slomiti na onima koji naprave nenamernu grešku. U praksi imam mnogobrojne banalne primere koji obesmišljavaju primenu ove mere poput slučaja da trgovac 200 dinara dnevnog pazara uplati sa zakašnjenjem od jednog dana ili pekar, koji na fiskalnoj kasi otkuca "rolnice sa viršlom", a trebalo je "pita sa višnjom". U oba ova slučaja poreskom obvezniku je izrečena zabrana obavljanja delatnosti", navodi ovaj poreski stručnjak za "Politiku".
 
Pap smatra da bi ove oštre kazne trebalo primeniti samo u krajnje opravdanim slučajevima kada, primera radi, poreski obveznik dugo ne uplaćuje značajnije iznose dnevnog pazara, ili kada se kod poreskog obveznika zatekne neprijavljeni radnik...
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • jo

    27.05.2018 20:24
    Demagogija
    @dule
    Prva i osnovna greška upoređuješ normalne zemlje sa ovom džamahirijom što je van svake pameti.U tim normalnim zemljama na svaku pomisao da si utajio neki porez ili prikrio prihode ideš iza rešetaka a ne postaješ ministar ili čak i predsednik države.Ovde za neregistrovanu prikolicu ideš iza rešetaka a neka " tetka " ti kupi stan ti si van svake kontrole jer si ministar.Tamo kad otvaraš svoju radnju ili firmu u evro možeš da isplaniraš troškove par godina unapred i da li ti se isplati,ovde ne znaš za nedelju dana unapred jer ne znaš koliko će državi pasti na pamet da ti zavuče ruku u džep.I tu kreće državna demagogija jer bolnice ne pravi kifla ili nes kafa već utajena vila od 500m ili auto od 100 hiljada evra.I na to dodaš nekih 30% viška uvaljenih na državne jasle e to su bolnice i putevi,vrtići. a ne kifle.I nisi u pravu ovde jeste najvažnija državna kasa jer je to san svih čim se rode pa do penzije
  • dule

    27.05.2018 19:20
    @Razmišljam 27.05.2018 • 13:37
    ...
    Od ugostitelja koji krade porez, drustvo nije imalo koristi ni dok je radio jer nije prijavljivao radnike niti je placao porez (gostima naplacivao i zadrzavao, tj. krao porez).


    Stvarno molim ljude da prestanu da pisu ove budalastine. Ne, i jos jednom NEEE, ne postoje firme u Srbiji i privreda u Srbiji i ljudi u Srbiji samo zbog budzeta. Pekara u kojoj kupujem hleb postoji da bi mogao da kupim hleb, ne da bi napunila budzet. Benzinska pumpa postoji da bi mogao da kupim benzin i da se vozim. Brica postoji da bi me osisao. I tako dalje.

    Znaci primarna uloga firmi u nekom drustvu je da prodaju dobra ili usluge koje nekom trebaju. S tim pod ruku, nista manje vazno, je da vlasnici i zaposleni u toj firmi ostvaruju zaradu i sa tom zaradom opet od drugih firmi kupuju sta im treba. Firma koja ne moze da proda svoj proizvod, ili koja ne moze da plati zaposlene ili koja ne donosi profit vlasniku ni ne treba da postoji i u normalnim drustvima i ne postoji.
    Tek nakon toga dolazi budzet, tj porezi. Da, on je vazan, iz budzeta se finansiraju sve one stvari koje zajedno koristimo.

    Ali nije svrha zivota punjenje budzeta.
  • Rade

    27.05.2018 16:56
    Sta je tu cudno kome smeta neka placa dazbine na vreme i nmora da razmislja ako ne moze da plati neka zatvori radnju i radi za nekoga ko moze da plati .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija