Penzioneri od države očekuju da ih finansijski osnaži i da im omogući poboljšanu zdravstvenu zaštitu, budući da je gotovo četvrtina njih na listi čekanja za specijalističke preglede, operaciju ili uslugu socijalne zaštite. Na pitanje šta im najviše nedostaje u životu, najveći broj starijih građana odgovorio je novac, ali veća dostupnost zdravstvenih usluga je takođe visoko na njihovoj listi prioriteta. Većina ih živi u staračkim domaćinstvima, čak 35 procenata je u samačkim.
Život u gradskoj sredini nosi posebne izazove, budući da je svakom petom građaninu koji ima više od 65 godina neophodna pomoć oko korišćenja gradskog prevoza. Podrška starijima potrebna je i kada je reč o svakodnevnim obavezama, a naročito oko samostalnog obavljanja težih domaćih poslova u urbanim sredinama.
Iako nešto više od četvrtine smatra da im još uvek nije potrebna pomoć i da mogu da žive samostalno, oni procenjuju da će im biti potreban oslonac u budućnosti. Briga o starijima u Srbiji uglavnom se svodi na srodničku pomoć, dok institucionalna podrška ne zauzima značajan udeo u pomoći penzionerima (manje od jedne četvrtine je usmereno na institucionalnu pomoć).
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
@PS
građanin
Pera
Ko nema novca nalazi se u bezizlaznoj situaciji cak i kada ima uredno zdravstveno osiguranje.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar