Nova pravila za bankare: Banke plaćaju prevaru

Pred narodnim poslanicima uskoro će se naći Predlog zakona o platnom prometu, što bi značilo da bi bankari mogli da dobiju nova pravila.
Nova pravila za bankare: Banke plaćaju prevaru
Foto: 021.rs
Kako pišu "Novosti", cilj novog zakona je da sve institucije koje pružaju platne usluge natera da jasno istaknu iznose svih svojih naknada kako bi se potrošači lako opredelili za najpovoljnije i, isto tako, jednostavno promenili "adresu" svog trenutnog tekućeg računa.
 
Prema podacima Narodne banke Srbije, tokom prošle godine je stiglo 208 pritužbi na pružene usluge platnog prometa, a najveći broj ticao se - tekućih računa. One su činile čak 81 odsto ukupnog broja pritužbi. 
 
Prema podacima NBS, odnose se pre svega na otvaranje, vođenje i gašenje tekućih računa, kao i naplaćene naknade. Predloženi zakon planira da uvede red u ove "cenovnike".
 
Ono što je klijentima naročito važno jeste to što se predlaže novi limit do kog banka ne nadoknađuje eventualno neovlašćeno potrošena sredstva s nečijeg računa. Dosad su klijenti sami podmirivali štetu do 15.000 dinara, a predlaže se da se ubuduće banke oslobode naknade samo do iznosa od 3.000 dinara.
 
"Ova izmena je predložena jer je procenjeno da prag od 15.000 dinara, do kojeg platilac snosi gubitke koji proističu iz izvršenja neodobrenih platnih transakcija, predstavlja znatno materijalno opterećenje za pojedine kategorije platilaca. Ovom odredbom pruža se i podsticaj bankama za ulaganja u primenu dodatnih sigurnosnih mera u vezi s platnim instrumentima koje izdaju i zaštitom personalizovanih sigurnosnih elemenata, kako bi se smanjio broj zloupotreba u vezi s tim instrumentima", stoji u obrazloženju.
 
Narodna banka Srbije predložila je i zakon koji treba da ograniči međubankarske naknade. Reč je, pre svega, o troškovima plaćanja platnim karticama. Od provizija koje su propisali izdavaoci platnih kartica zavisi koji će iznos ostati trgovcu pošto mu mušterija uslugu plati karticom. On te troškove ugrađuje u cenu robe koju plaćaju kupci.
 
"Međubankarska naknada kod transakcije debitnom karticom ne može biti viša od 0,2 odsto vrednosti izvršene transakcije, dok međubankarska naknada kod transakcije kreditnom karticom ne može biti viša od 0,3 odsto vrednosti izvršene transakcije", stoji u predlogu zakona koji će se uskoro naći pred narodnim poslanicima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Bankar

    31.05.2018 13:28
    Još jednostavnije
    Kad banke budu plaćale prevare, naplatiće to od osiguranja, kao i krađe.
    Višu cenu osiguranja nabaciće na cene mesečnog održavanja tekućih računa.
    Na kraju račun UVEK plaćaju klijenti - kao i u Srbiji "glasači".
  • cvrc

    31.05.2018 08:40
    taktika je ista kao kod mobilnih operatera. svaki ima drugačije definisane usluge tako da se ne mogu upoređivati, što im daje slobodu da rade šta hoće.
  • a CHF???

    31.05.2018 08:07
    sve vam, da vam sve...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija