Pravilnikom su ustanovljena nova pravila kada je hrana ponuđena na prodaju onlajn, a uvedena je i obaveza navođenja zemlje porekla za meso, med, voće i povrće, ribu, maslinovo ulje, jaja i proizvode od jaja.
Na proizvodu će obavezno morati da bude navedena nutritivna deklaracija uključujući energetsku vrednost, količinu masti, zasićenih masnih kiselina, ugljenih hidrata, šećera, proteina i soli.
Takođe, novim deklaracijama biće naznačeno i to da li se u nekom mesnom proizvodu nalazi voda ili pak protein koji potiče od neke "druge životinjske vrste"...
Deklaracija na proizvodima biljnog porekla najčešći problem
Poljoprivredna inspekcija je, prema podacima o kontroli hrane biljnog porekla, od 2010. do 2016. donela 4.294 rešenja o otklanjanju neusaglašenosti sa deklaracijom, 835 rešenja o zabrani prometa i 311 rešenja o zabrani proizvodnje.
Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Nenad Vujović kaže da je deklaracija na proizvodima biljnog porekla problem koji najčešće sreće inspekcija zbog neusaglašenosti onoga što je iskazano u sastavu, i onoga što se nalazi ili ne nalazi sadržano u određenoj količini u samom proizvodu.
Kako je naveo savetnik ministra poljoprivrede, šumarstva i poljoprivrede Nenad Dolovac, od početka 2018. sprovodi se i monitoring mleka na uzorku od 11 mlekara i 147 odgajivača, a do kraja godine očekuje se i završetak postupka akreditacije nacionalne laboratorije za ispitivanje mleka.
Mleko se, kaže, uzrokuje sa malih poljoprivrednih gazdinstava, farmi muznih goveda manjeg kapaciteta i velikih farmi, veličina uzorka je proporcionalna broju goveda u Srbiji, a do sada dobijeni rezultati ukazali su na pozitivne trendove, ali i potrebu daljeg unapređenja higijenske ispravnosti i kvaliteta mleka.
I dok u Nacionalnoj organizaciji potrošača kažu da građani najviše sumnji imaju u kvalitet proizvoda životinjskog porekla i najavljuju skoro objavljivanje rezultata o mišljenju potrošača o kvalitetu hrane, veliki proizvođači navode da poštuju sve pravilnike prilikom proizvodnje delikates proizvoda i podržavaju veću kontrolu proizvoda nadležnih organa na tržištu.
Inače, oblast bezbednosti hrane i poljoprivrede obuhvata dve trećine svih propisa EU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
sitna slova
Spaliti sve
Bljutavost i mimikrija u proizvodnji ostaje.
Proizvođači i dalje misle da kupci nemaju jezik, niti znaju matematiku.
Mađari su uspeli da unište svoju dobru socijalističku hranu, pa sad dolaze kod nas da je kupe.
Naša hrana je odvratna i na putu da postane plastična poput mađarske hrane.
Dodatno, po volji tehnologa menja se kvalitet - nikad isti.
Simulacija uz pomoć labaratorijskih praškova.
Kečap koji je 10 % paradajza i ostalo bundeva.
Prirodni sokovi sa takvom slikom, sačinjeni od praškova.
Biljni sirevi koji imitiraju prave.
Proizvođači i dalje misle da pakovanje može da zameni kvalitet sadržaja.
Naravno, EU se uredno trudi da izvuče sve što imamo zdravo, kvalitetno i prirodno napolje sebi, kako i svetski vladari predviđaju.
Našim motačima kablova, fudbalsko kladioničarskim stručnjacima punim piva, domaćicama upućenim u turbo zadruge ostaje šljam evropske proizvodnje i šarene reklame uz pomoć kojih možete zamišljati zamenu.
Kao, bezobrazno- orgazmična "A sad to želim svaki put"
trust no one
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar