Ko i po kojoj ceni odnosi šut koji ostaje nakon renoviranja stana ili kuće

Proleće je po pravilu vreme kada se počinje sa renoviranjem kuća i stanova, a kad se sve završi, najčešće ostaje velika količina građevinskog šuta i pitanje gde ga baciti i čija je obaveza da to uradi.
Ko i po kojoj ceni odnosi šut koji ostaje nakon renoviranja stana ili kuće
Foto: Pixabay
Portal Kamatica je istraživala šta se radi sa građevinskim šutom nakon renoviranja stana ili kuće, ko ga odvozi i koliko to košta.
 
U Novom Sadu se iznajmljuje kontejner od pet kubika, a cena za 24 sata je 2.323 dinara. Za to je potrebno pozvati "Čistoću". Šut je moguće samostalno odneti i na gradsku deponiju i za fizička lica je besplatno. 
 
U Beogradu je za odvoženje šuta potrebno pozvati javno komunalno preduzeće "Gradska čistoća", a oni to naplaćuju kao posebnu uslugu. Za početak, potrebno je kupiti čvrste i izdržljive džakove i u njih spakovati šut, a potom ih ostaviti pored najbližeg kontejnera. Otprilike 16 polu-punih džakova je jedan kubni metar i on se naplaćuje 1.008 dinara. Procedura je takva da je prvo potrebno otići na neki od pogona "Gradske čistoće", koji se nalaze po celom Beogradu, platiti ovu uslugu i uzeti priznanicu, a tek nakon toga radnici ovog javnog preduzeća mogu da dođu i preuzmu šut. 
 
U Subotici je procedura nešto drugačija. Za odvoženje građevinskog šuta naručuje se kontejner od pet kubika, a za vremenski period od 24 sata potrebno je platiti 5.962 dinara. Međutim, ako se naruči u petak, vikend se ne računa, pa radnici javnog komunalnog preduzeća "Čistoća i zelenilo" dolaze po kontejner tek u ponedeljak, a plaća se samo jedan dan. Kontejner ne sme biti napunjen više od polovine, jer podizači ne mogu da podignu toliki teret. Građani mogu i sami da odnesu šut na deponiju, gde se prvo sve izmeri, a onda i naplati 10 para po kilogramu.
 
Procedura u Kragujevcu je slična kao u Novom Sadu. Za odvoženje šuta, javno komunalno preduzeće "Šumadija-Kragujevac" iznajmljuje veliki metalni kontejner koga zovu "čamac". On ima pet kubika i za 24 časa iznajmljivanje košta 2,310 dinara. Vikend se računa kao jedan dan, pa se najviše isplati iznajmiti ga petkom. Za početak, potrebno je otići kod njih, uplatiti i onda se dogovoriti oko termina dovoza "čamca". 
 
Iznajmljivanje kontejnera u Nišu na 24 sata, košta 2.828 dinara po metru kubnom, ukoliko se renovirani objekat nalazi u užem gradskom području, odnosno do 10 kilometara. Preko 10 kilometara cena je znatno skuplja i tada je potrebno platiti 4.247 dinara po metru kubnom. Pre svega potrebno je uplatiti novac na blagajni JKP "Mediana", a za razliku od ostalih gradova, ovde šut utovaruju radnici ovog javnog preduzeća.
 
Koliko je odvoženje šuta isplativo možda najbolje pokazuje podatak da se osim javnog komunalnog preduzeća ovim poslom bavi i veliki broj privatnih firmi. Sa njima je moguće dogovoriti bukvalno sve i odvoz i utovar i uslugu "za odmah"... Cene su raznolike i zavise od lokacije gde se šut nalazi, vrste šuta, da li se utovaruje ručno ili mašinski, u koje doba dana (ili noći)... Na primer, u Beogradu, cena odvoza do 10 džakova šuta, bez utovara, je između 2.000 i 3.000 dinara. Što je više džakova to je i cena veća. Utovar se dodatno naplaćuje od 500 pa sve do 8.000 dinara, u zavisnosti da li ga radnici iznose odmah u kombi ili se šut nalazi na četvrtom spratu bez lifta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Razocaran

    03.06.2018 10:58
    Dosta vise
    Sto bi najmili i placali kontejnere za sut ili ga nosili na deponju kada je mnogo zgodnije doneti isti kod Zdravstvene stanice Rumenaka i istovariti u ogradjen prostor za kontejnere. To vazi i za travu i okresane grane. I to sve badava.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija