Zaključak Vlade iz decembra prošle godine je izrekao presudu, a Zakon o privrednim društvima, koji je pred poslanicima, nastavio proterivanje pečata iz svakodnevnog života kompanija. Da bi ga privreda zaista "okačila o klin", potrebno je izmeniti ukupno 200 propisa, ali je odlazak štambilja u istoriju - zvanično počeo.
Ranija verzija Zakona o privrednim društvima nije izričito zahtevala da firma koristi pečat, ali je ostavila mogućnost da ga zahtevaju drugi propisi, pišu
Novosti. I njih nekoliko stotina, u isto toliko različitih situacija, zahtevalo ga je.
- U Zakonu o privrednim društvima je postojala odredba da pravno lice može da koristi pečat, ali i da se može uvesti obaveza zakonom da se on koristi. I mnogi su se uhvatili za taj član i uveli obavezu upotrebe - objašnjava Jasmina Radovanović, pravni savetnik za privredu u NALED.
Prva verzija Predloga zakona o privrednim društvima iz prošle godine nije se bavila ukidanjem pečata. Poslednja, koja je stigla u Narodnu skupštinu, menja i čuveni član 25.
Zaključak Vlade iz decembra 2017. je dao rok nadležnim instuticijama da prilagode svoja akta.
- Institucijama je dato mesec dana da promene svoje obrasce i propise i predvide da pravna lica mogu, ali ne moraju da koriste pečat. I to se odnosi samo na firme. Institucije poput fakulteta, državne institucije, instituti, bolnice - i dalje će koristiti pečat. Od firmi, međutim, više niko ne može da zahteva da ga poseduju. Poslednjih meseci i NBS je donela četiri odluke kako bi omogućila da firme prilikom otvaranja računa, davanja platnih nalog i menica ne koriste pečat, već da se potpisuju - dodaje Jasmina Radovanović.
- Svaki pravnik će reći da je pečat značio neku vrstu sigurnosti, ali on je zapravo bio legitimacija. Koja institucija i čovek stoje iza toga. Sada su sve institucije povezane i vidi se ko su zakonski zastupnici preduzeća. S druge strane, naslediće ga elektronski potpis i elektronski pečat. To za male firme neće biti velika ušteda, ali za velike sisteme sigurno hoće. Svakako će značiti ubrzavanje procedura. To je bio i zahtev Svetske banke i izvesno je da ćemo znatno napredovati na Duing biznis listi - navodi sagovornica Novosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Minja
Elektronski potpis usporava proceduru potpisivanja, morate imati internet vezu i malo strpljenja. Za to vreme se vaš elektronski ključ(i JMBG) prosleđuje i proverava(i poverava) nn serveru...
Izdavaoci elektronskog potpisa naplaćuju svake 2-3 godine 30-tak i više evra. Kad bude obavezan biće i 40-50 evra...
Miki
qwerty
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar