Iz tog udruženja navode da je većina prodatih telefona kod nas zapravo namenjena za prodaju na drugim tržištima, a u Srbiju dospe sivim kanalima i zato nemaju garanciju proizvođača.
"Kupci ne mogu ni da pretpostave da neko sme da, u uredno registrovanim prodavnicama, koje se nalaze u centru Beograda, Novog Sada i Niša, prodaje telefone koji nemaju garanciju proizvođača i nisu uvezeni redovnim kanalima", kaže predsednik tog udruženja Nenad Bumbić.
Kupci po pravilu saznaju da njihov telefon nema garanciju proizvođača tek kad se on pokvari, a ovlašćeni serviseri odbiju da ih poprave iako ne spore da su uređaji originalni i da su u garantom roku.
Na svemu tome, kako poručuju iz udruženja "Zaštita potrošača", profitiraju nesavesni trgovci i velike korporacije, a proizvođači ostvaruju ekstra profit jer zarade prodajom telefona, a izbegnu troškove popravke svojih uređaja, tako što ograniče važenje garancije na određeni broj zemalja među kojima nije Srbija.
Analizom podataka državnih institucija se može zaključiti da je tokom prethodnih 12 godina svaki drugi telefon prodat u Srbiji uvezen na "čudan" način, ukazuju u tom udruženju.
Prema podacima RATELA, u Srbiji je tokom prethodnih 12 godina u proseku bilo više od 9.000.000 aktivnih SIM kartica tj. brojeva mobilnih telefona. Od toga se oko dva miliona SIM kartica koristi u telefonima koji imaju dve kartice ili u uređajima za pristup internetu, što znači da se u Srbiji koristi oko sedam miliona mobilnih telefona.
Godišnje uvozimo oko dva miliona telefona
Prosečni korisnik, menja svoj mobilni telefon bar na tri i po godine, što znači da godišnje uvozimo oko dva miliona telefona.
Problem je, međutim, u tome što podaci Carine i Statističkog zavoda pokazuju da smo tokom prethodnih 12 godina prosečno uvozili oko 950.000 telefona.
"Da se svi telefoni zaista prodaju legalno onda bi oni kod nas prosečno trajali mnogo duže nego bilo gde u svetu. Prema zvaničnim podacima ispada da telefoni u Srbiji traju više od sedam godina. Ipak, mnogo je verovatnije da preko milion telefona svake godine u Srbiju dospe nekim čudnim putevima", izjavio je Bumbić.
U Srbiji je, kako ističu u tom udruženju, najsigurnije kupovati telefone preko operatora mobilnih mreža, ali je problem u tome što su telefoni kod njih skuplji.
"Zbog zatvaranja lanca Handy, može se očekivati da će učešće telefona bez garancije proizvođača na našem tržištu biti još veće", zaključuje Bumbić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Neko
Sada imam zaključan praktično tuđi telefon koji ne mogu da koristim sa stranim karticama, ne mogu da ga otključam da ne izgubim garanciju, ne mogu zaključanog da ga prodam.
Plaćen je u tih 6 rata oko 64.000 din dok je u oglasima nov neotpakovan čak i dual oko 310-320 evra.
Mislim da sam sada uzeo telefon kod operatera i nikad više.
I
Eto zašto pola tel nema garanciju.
Marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar