Zbog kursnih razlika aranžmane i dalje plaćamo skuplje

Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, turističke agencije i Narodna banka Srbije – u ovom trouglu vrti se pitanje da li će i do kada građani Srbije koji putuju u inostranstvo plaćati skuplje aranžmane zbog obračunskog kursa valute zemlje u koju putuju.
 Zbog kursnih razlika aranžmane i dalje plaćamo skuplje
Foto: Pixabay
Praksa turističkih agencija da putovanja naplaćuju po efektivnom prodajnom kursu banke sa kojom sarađuju, kako piše portal Kamatica, neće se skoro promeniti.
 
Naplata turističkih aranžmana u evrima je regulisana zakonom o deviznom poslovanju, s tim što se plaćanje po tim ugovorima vrši u dinarima. Pitanje primene deviznog kursa koji će turistička agencija koristiti prilikom obračuna cene aranžmana izraženog u stranoj valuti, nije izričito regulisano propisom Narodne banke Srbije, s obzirom na to da se ti propisi odnose samo na banke.
 
Ako, na primer, turistički aranžman u agenciji košta 1.000 evra, po prodajnom kursu jedne velike banke u dinarima to bi iznosilo 120.460 dinara. Ukoliko bi se kurs računao po srednjem kursu NBS, isto to putovanje koštalo bi 118.120 dinara.
 
U turističkim agencijama kažu da je u sadašnjim okolnostima nemoguće putovanja obračunavati po srednjem kursu NBS, jer i oni svoje dnevne pazare pretvaraju u valute različitih zemalja po prodajnom kursu banke partnera, piše Kamatica.
 
"Kada bi cene bile izražene u dinarima, cene aranžmana bi se menjala skoro svakodnevno kako se menja i kurs Narodne Banke Srbije na osnovu kog druge banke formiraju kursnu listu. To bi, između ostalog, onemogućavalo, recimo, odlaganje plaćanja građana čekovima, jer kurs može znatno da se promeni u nekoliko meseci za koliko se odloži plaćanje", objašnava Gordana Prodić, direktorka turističke agencije "Travellino".
 
Ima li rešenja za ovaj problem?
 
Da bi se bilo šta promenilo u korist putnika, inicijativu za utvrđivanje obračunskog kursa, potrebno je podneti Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, jer su oni nadležni za zakon o trgovini i zakon o zaštiti potrošača.
 
U Narodnoj banci Srbije kažu da bi oni inicijativu za utvrđivanje obračunskog kursa koji bi turističke agencije bile dužne da primenjuju prilikom obračuna cene turističkog aranžmana u dinarima, spremno podržali.
 
"Narodna banka Srbije će i u narednom periodu podržati svaku vrstu obrazloženog predloga, kojim bi se konačno rešio ovaj problem, posebno imajući u vidu da je Narodna banka Srbije u zakonu o zaštiti korisnika finansijskih usluga, između ostalog, propisala da se za kredite koji banke odobravaju svojim klijentima sa valutnom klauzulom isključivo koristi zvanični srednji kurs dinara", rekli su za Kamaticu  u NBS.
 
Devizni kurs dodatni problem pravi onim turistima koji putovanje plaćaju na odloženo. Pa tako, većina agencija za plaćanja čekovima ili putem administrativne zabrane dodaje još dva procenta na ukupnu cenu, ili kad putnik isplati sve rate, plati i još jednu dodatnu, koja je zapravo razlika u kursu. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jovan

    06.06.2018 08:50
    Poslednje dve godine idem na putovanja u sopstvenoj režiji. Preko Bookinga rezervišem smeštaj koji mi se sviđa, pročitam komentare, vidim fotografije, pregledam ocene, cene. Odaberem smeštaj koji nudi besplatno otkazivanje pred sam početak putovanja, pa imam priliku da uštedim do tog momenta dovoljno para. Platim deviznom karticom ili gotovinom, u evrima, a razmenim ih za najpovoljniji kurs u menjačnici i nema razmišljanja oko toga da li će mi agencija naplatiti skuplje. Možda treba malo više organizacije u odnosu na to kad vam agencija sve organizuje, ali je ovako mnogo komfornije, neretko izađe i jeftinije, a sigurnije. Neke kolege su mi govorile da je Booking skup i da je jeftinije kontaktirati direktno hotel ili apartman, da se onda dobije jeftiniji smeštaj, ali Booking pruža sigurnost tim pre što se može tačno videti ocena smeštaja i što će retko ko od ljudi koji nude smeštaj na Bookingu biti spreman da pokvari reputaciju zbog neke gluposti. I Booking je samo jedan od mogućnosti, a ima ih već dosta, npr. AirBnb, Trivago za hotele i sl. U svojoj režiji, i sve je dobro.
  • Rotkvarija

    06.06.2018 07:38
    Ima gorih
    Kurs NBS služi...ničemu.
    WU koji je, ne znam samo kako, dobio dozvolu da radi u Srbiji, ima kurs 123,3 dinara za 1€. Plus taksa koja nije baš mala. Slanje 150€ u Grčku je 20.790 dinara!!!
    Koga NBS kontroliše i kako?
  • Putnik

    06.06.2018 07:23
    Zašto sami ne bismo mogli preko banke da uplatimo u devzyama, ako agencije ne mogu da dobiju povoljni kurs? Plaćamo takođe i dodatnu taksu za poskupljenje goriva koje obično ne poskupi, ali to nikad ne dobijemo nazad. I aerodromske takse koje nikad nisu uračunate u cenu karte i tako pred osnovne cene platimo još gomilu dažbina. Dakle, nije u pitanju samo devizni kurs koji je jednako pljačkaški kao i takse!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija