Stefanović je na konferenciji povodom početka projekta "Od opasnosti do sigurnosti unapređenje zaštite žrtava trgovine ljudima u Srbiji", kazao da je od 12 žrtava, njih devet bilo maloletno i da su tri žrtve strani državljani.
Upoređujući podatke iz prethodne godine, Stefanović je kazao da je u 2017. otkriveno 20 žrtava i da su podnete 24 krivične prijave.
"Važno je reći da je trgovina ljudima realna opasnost u Srbiji, to se ne dešava negde drugde i tek kada društvo shvati da takva opasnost postoji ono može da se suočava s tim", rekao je Stefanović.
Ministar je kazao da su formirani posebni, mešoviti policijski timovi u svim gradovima u zemlji, koji su prošli specifičnu obuku kako bi znali da prepoznaju i reaguju na problem i zaštite žrtve. "Nikada nećemo ostaviti te ljude da budu sami, država će da ih zaštiti, da bude uz njih da im pomogne da nađu put i da snažno progoni one koji se bave trgovinom ljudima", kazao je Stefanović.
Stefanović je kazao da se Srbija našla u dodatnoj opasnosti usled pojačanog broja migranata i izbeglica koje prolaze kroz zemlju, ali da je za sada uspela da zaštitu tu populaciju, jer ni jedna žrtva trgovine ljudima među njima nije registrovana.
Ambasador SAD Kajl Skot kazao je da se u izveštaju Stejt departmenta Srbija navodi kao zemlja porekla, tranzita i destinacije trgovine ljudima.
On je kazao da se trgovina ljudima dešava i u Americi, da je to zločin koji ne poznaje granice i da SAD aktivno pomažu drugim zemljama u borbi protiv tog modernog tipa robstva, u kojem žrtve gube sva svoja prava. "Srbija ne treba i neće sa ovim problemom da se suočava sama, ima pomoć SAD koje će pomoći državi i nevladinim organizacijama", rekao je ambasador i najavio donaciju od 750.000 dolara koja će dobiti NGO kako bi se razvio sistem zaštite žrtava u osam gradova u Srbiji.
Ministar za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević ukazao je da su žrtve trgovine ljudima najčešće devojke i žene, a da su trgovci njihovi srodnici ili osobe koje poznaju. Prema njegovim rečima, devojke i žene najčešće postaju žrtve seksualnog ropstva i radne eksploatacije. On je podsetio da je država donela strategiju za suzbijanje trgovine ljudima u avgustu 2017. godine i da je na redu donošenje akcionog plana za šta je iz budžeta opredeljeno 89.000 evra.
Đorđević je kazao da formirani Centar za zaštitie žrtava trgovine ljudima svakodnevno pruža pravnu, psihološku i svaku drugu pomoć i najavio otvaranje Prihvatilišta za žrtve. "Naši državni organi rade zajedno na suzbijanju i prevenciji trgovine ljudima, da se pomogne žrtvama da imaju dostojanstven život i rehabilitaciju", rekao je Đorđević. Projekat "Od opasnosti do sigurunosti uvođenje zaštite žrtava trgovine ljudima" podrazumeva uspostavljanje mobilnih timova tokom 30 meseci koji će raditi na identifikaciji žrtava i njihovom upućivanju u Centar za zaštitu.
Radiće se na obuci pružaoca usluga u sistemu socijalne zaštite i drugih institucija, ali i na uspostavljanju sistema za rano upozoravanje. Projekat će ralizovati Međunarodni komitet spasa Balkana (IRC) u saradnji sa lokalnim NGO i državnim istitucijama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Ivek
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar