Ova izmena stupa na snagu od 1. septembra, ali nisu svi saglasni sa njom. Naime, Društvo za strane jezike i književnost Srbije traži da se drugi strani jezik definiše kao obavezan nastavni predmet, da se ocenjuje brojčano, kao i da ocena utiče na opšti uspeh učenika. Društvo je dopis sa ovakvim predlogom i detaljnim obrazloženjem uputilo predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, premijerki Ani Brnabić i ministrima prosvete, spoljnih poslova i evropskih integracija, potvrdila je za Danas predsednica Društva za strane jezike, Ljiljana Đurić.
To udruženje zatražilo je i da se na državnom nivou donese strategija učenja stranih jezika u čijem će definisanju, pored izvršne vlasti, učestvovati i predstavnici SANU, Zajednice filoloških i filozofskih fakulteta, Društva za strane jezike i udruženja nastavnika stranih jezika, a kojom će biti obuhvaćeni svi nivoi obrazovanja - od osnovnoškolskog do univerzitetskog.
Inače, budući da je zakon donet u toku tekuće školske godine, ove godine su postojale nejasnoće oko njegove primene, ali je Ministarstvo prosvete školama uputilo tumačenje da se ovaj predmet u petom razredu ocenjuje brojčano, prema Pravilniku o ocenjivanju. Međutim, u tom tumačenju je navedeno da to važi samo za školsku 2017/2018 godinu.
Iako je Društvo za strane jezike imalo seriju sastanaka sa nadležnima u Ministarstvu prosvete, još uvek nema rešenja ovog pitanja, a nisu ni potvrđene nezvanične informacije da će zakon ipak biti promenjen.
Prethodno je formirana i radna grupa sa idejom da pruži stručnu pomoć u izradi uputstva o praćenju i vrednovanju drugog stranog jezika u osnovnoj školi kao izbornog programa koji učenik obavezno bira, ali ta radna grupa je održala samo jedan sastanak.
Sagovornici Danasa kažu da je promena statusa drugog stranog jezika u osnovnim školama prvi korak ka njegovom gašenju. Ukazuju da je ovakvo rešenje u suprotnosti sa evropskom obrazovnom jezičkom politikom, ali i sa ciljevima zakona o obrazovanju koji komunikaciju na stranom jeziku definiše kao jednu od ključnih kompetencija za celoživotno učenje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 20
ha
Hm...
Opet komentarišu ljudi bez elementarnog poznavanja teme. Ne možete porediti kako neko uči jezik u zemlji u kojoj je taj jezik zvanični i da poredite to sa nastavom koja se održava u državi u kojoj svi pričaju srpski, a ne strani jezik koji se uči u učionici. Ne možete porediti takvu nastavu sa nastavom u školi s uzrastom od sedam godina. To nisu iste stvari. Ne možete da poredite motivaciju deteta da nauči jezik s motivacijom čoveka koji zna da mu od poznavanja jezika zavisi kvalitet života jer živi u okruženju u kom se koristi samo taj jezik.
U našim školama koriste se u najvećoj meri udžbenici i metode iz Velike Britanije. Predlažem vam da se obratite izdavačim poput Kembriža, Oksforda s vašim zamerkama. Sigurno će ih uvažiti. Ne radim u školi, ali očigledno znam mnogo više od vas o nastavi stranog jezika. Shvatite da niste kompetentni da pišete na svaku temu.
RIZBO
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar