Šarčević: I veliki broj državnih fakulteta neovlašćeno izdavao doktorate

Komentarišući izveštaj Komisije za akreditaciju u kom se navodi da je devet privatnih univerziteta sa ukupno 22 fakulteta svojevremeno izdavalo doktorate iako za to nisu imali ovlašćenje, ministar prosvete Mladen Šarčević rekao je za N1 da će svi doktorati biti provereni, ali tek kada se utvrdi tačan broj nepropisno izdatih doktorskih diploma.
Šarčević: I veliki broj državnih fakulteta neovlašćeno izdavao doktorate
Foto: Pixabay
Šarčević kaže da bi taj broj mogao da bude mnogo veći od 103 koji se pominje u medijima, a da je na listi onih koji su neovlašćeno izdavali doktorate i veliki broj državnih fakulteta.
 
"Kad bude prvi sastanak Saveta za visoko obrazovanje videću celu priču. Ako dođe do nas, sistemski ćemo primeniti iste metode i aršine za sve i doći do pravog broja. Znači broj je potpuno isfingiran, može da bude i par hiljada", rekao je Šarčević.
 
Nedavno je saopšteno da će Nacionalni savet za visoko obrazovanje (NSVO) proslediti Ministarstvu prosvete kopije 103 sporne diplome, za koje je Komisija za akreditaciju utvrdila da su izdate na visokoškolskim ustanovama koje nisu imale dozvolu za izvođenje magistarskih studija.
 
Prethodno je Nacionalni savet uputio Ministarstvu prosvete elaborat, sa spiskom 20 ustanova za koje je utvrđeno da su u periodu od 2001. do 2008. izdavale doktorske diplome a da nisu imale tu dozvolu. Savet je tražio od Ministarstva da utvrdi koliko takvih diploma ima i da ih poništi, ali su umesto toga dobili odgovor da nisu dostavili dovoljno podataka.
 
Podsetimo, sporne doktorske diplome otkrivene su u postupku reakreditacije nekih visokoškolskih ustanova i njihovih studijskih programa. Ustanovljeno je da su pojedini nastavnici zaposleni na tim ustanovama stekli svoje diplome na fakultetima koji nisu imali dozvolu za izvođenje odgovarajućih nivoa studija.
 
Član Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje Miodrag Popović izjavio je da bi Ministarstvo trebalo da utvrdi tačan broj ljudi koji su na ovakav način dobili doktorske diplome, jer neki nisu zaposleni u visokom obrazovanju. On očekuje da će se i u nastavku akreditacije fakulteta i univerziteta pojaviti još stotinak spornih diploma, napominjući da ih je dosad najviše utvrđeno u akreditaciji visokih škola strukovnih studija.
 
Član Saveta Branko Kovačević ocenio je da su doktorske studije bile unosan biznis. On je podsetio da je na Privrednoj akademiji u Novom Sadu svakog dana branjen po jedan doktorat, dok na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu godišnje doktorira 12 do 18 studenata.
 
"Radi se o milionima evra. Danas svako može da plati 1.000 dolara na internetu i da dobije diplomu", rekao je Kovačević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Lala

    11.06.2018 16:11
    Koliko neko mora biti glup, da bi i na ovu temu pominjao "Tomu diplomu"?
  • Student

    08.06.2018 13:37
    Ako je promenio doktorat smisao, mogao je onda i- ime, bar da stoji phd bez magistrature ili sl.
    Tacno i za kvalitet studenata sa prosekom, a kvalitet studenata=kvalitet nastave i to je nesto sto nikako da se pomeri sa mrtve tacke, a ovim masovnim (laznim) doktoratima se sa time ide nanize.
    A proizvodnja doktorata je naravno unosan posao za one koji ih proizvode- fakultete i mentore. O tome se (uvek) radi. Cene doktorskih studija su visoke i malo ima budzetskih mesta. A, ukoliko nemate vezu, posle nije garant da cete i ostati da radite na fakultetu. U najbolju ruku volontirate dugo.
    Nadam se da ce ovom proverom makar malo usporiti degradacija u skolstvu i nauci.
  • Borjana

    08.06.2018 09:19
    Idemo redom
    Radi se o tome da su bukvalno svi, bilo drzavni ili privatni, radili u skladu sa tadasnjim zakonom i pravilima, a da je stara KAPK htela retroaktivno da primeni novi zakon (sto ne postoji nigde) i to samo na privatne. Zbog toga je sada KAPK stavljena na dvogodisnji nadzor medjunarodnog tela i zbog toga je svo ovo ludilo. A radi se o nekoliko hiljada mr i dr diploma, pre svega stecenih na drzavnim fakultetima (na privatnim ih je oko 200) po starom nacinu studiranja, pre uvodjenja doktorskih studija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija