Elektronski dnevnik ipak neće biti u svim školama od 1. septembra

Svim školama u Srbiji Ministarstvo prosvete ponudiće uvođenje elektronskog dnevnika od 1. septembra, ali to ne znači da će od naredne školske godine papirni dnevnici otići u zaborav, jer sve škole nemaju adekvatnu opremu za uvođenje e-dnevnika.
Elektronski dnevnik ipak neće biti u svim školama od 1. septembra
Foto: Pixabay
Rukovodilac projekta "E prosveta" u Ministarstvu prosvete Bojan Radić pojašnjava da neće biti nikakve prisile da škole moraju da uvedu elektronski dnevnik, već će se oni uvoditi kako se budu stvarali uslovi za to. On kaže da se, zbog brojnih "benefita" koje elektronski dnevnik donosi u vođenju školske administracije, već jedna trećina škola u Srbiji odlučila da ga uvede tokom ove školske godine.
 
"Školama je u interesu da se koristi elektronski dnevnik jer je mnogo lakše, kvalitetnije i dobijaju neke stvari koje papirnim dnevnikom ne mogu. Od 1. septembra mi ćemo to ponuditi svim školama i napraviti obuke za nastavnike kako da ga koriste", rekao je Radić.
 
Kako kaže, to ne znači da će sve škole od 1. septembra imati dovoljno opreme za uvođenje elektronskog dnevnika, ali da će se, kako bude stizala IKT oprema, povećavati broj škola koje ulaze u projekat.
 
"Krajnji cilj nam je da postoji samo elektronski dnevnik bez upotrebe papirnog. Nastojaćemo da se u školama od naredne godine uvede u nekom od tri oblika - da se administracija sva vodi elektronski, da se uporedo vode i papirni i elektronski, da dnevnik bude papirni, a da se deo administracije vodi elektronski", precizirao je Radić.
 
Naglašava da se od 1. septembra uvodi i pilot projekat u sve škole koje su elektronski opremljene i moći će da počnu da koriste digitalne materijale u nastavi. To što u pojedinim školama direktori insistiraju i dalje da se vodi dupla evidencija - papirna i elektronska, Radić kaže da ih razume jer je i ranije bilo bezuspešnih pokušaja da se uvede elektronski dnevnik.
 
"Sada kada elektronski dnevnik izlazi iz pilot projekta i ulazi u škole tu bojazan ne bi trebalo da imaju direktori. Sada mogu bez ikakve zebnje da prihvate da vode samo elektronski dnevnik", navodi.
 
Elektronski dnevnik, kao pilot projekat, uveden je u 60 škola u Srbiji ove školske godine, a kasnije je proširen na trećinu škola. Ocene, izostanke i pohvale za učenike učitelji i nastavnici, umesto u papirne dnevnike, beleže elektronski.
 
Kako bi se obezbedila veća objektivnost, ideja je da sve ocene učenika mogu da vide samo razredni starešina, direktor, a da nastavnici mogu da vide samo svoje, a ne ocene svojih kolega. E-dnevnik treba da omogući i roditeljima da imaju uvid u ocene svoje dece i izostanke, ali roditelji još nisu dobili svoje šifre u školama gde je zaživeo elektronski dnevnik.
 
Radić očekuje da će roditelji imati uvid od naredne školske godine. Uvažena je preporuka psihologa i pedagoga da roditelji ocene dece vide sa dva dana zakašnjenja, kako bi se dala mogućnost učenicima da sami saopšte roditeljima koju su ocenu dobili.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Џедај

    09.06.2018 21:47
    Као што рече Бата у представи Професионалац давних година: Не може да се живи од проклетих аматера!
  • /

    09.06.2018 21:08
    /
    pa zamislite na sta bi licio taj dnevnik napravljen od strane it industrije srbije.
    stvari se mogu folirati dok neko ne zatrazi dokaz foliranja na uvid

    eno zakazujte kod doktora sa njihovim proizvodom.
  • Kiril

    09.06.2018 20:47
    Nadam se da ce se cas produziti na 55minuta pa da imamo vremena za sve upise u sve dnevnike i kvalitetno da ispredajemo lekciju. A vikendima cemo ici po seminarima.
    Kakvo bezidejno ludilo...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija