Još uvek se čeka na Zakon "roditelj - negovatelj"

Hiljade roditelja dece sa invaliditetom već dugo iščekuju da država donese zakon "roditelj-negovatelj", koji bi trebalo da omogući da roditelji imaju ista prava kao hranitelji.
Još uvek se čeka na Zakon "roditelj - negovatelj"
Foto: 021.rs
Prema predlogu, roditelji dece s trajno narušenim zdravljem i neskladnim psihofizičkim razvojem ne bi morali da se vraćaju na posao ako to ne žele, već bi, baš kao i hranitelji, dobijali platu ili penziju i imali druge zakonske olakšice, kao što su naknada za negu drugog lica i umanjena cena struje. 
 
Kako naglašavaju sagovornici Novosti, ovaj zakon u regionu nemaju još samo Srbija i Bosna i Hercegovina.
 
Prema mišljenju psihološkinje Olivere Petrović, odlaganje donošenja zakona "roditelj-negovatelj" čini veliku štetu deci, porodici, pa i samoj državi koja mora da održava sistem institucija, a to košta. Ovako bi novac bio preusmeren na porodicu.
 
"Roditelj koji je potreban detetu 24 sata dnevno, ne može da odlazi na posao i zarađuje, njegovo dete neće primiti u vrtić, o njemu ne može da pruzme brigu svaka dadilja, već samo ona koja je upoznata sa problemima i terapijom", naglašava ona.
 
U mnogim manjim gradovima ne postoji dnevni boravak za decu sa nekim oblikom invaliditeta, niti resursi usluga koji bi pomogli roditeljima da se odmore. Zato neki donose odluku da detetu obezbede smeštaj u ustanovi socijalne zaštite. 
 
Usvajanjem zakona sistem bi omogućio ravnopravnost između roditelja sa zdravom decom i onih čija deca moraju svakodnevno da se leče.
 
U Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike smatraju da nije problem u novcu, već u tome što deca sa invaliditetom zahtevaju intenzivniju negu. Zato se u prethodnom periodu radilo na otvaranjima dnevnih boravaka i servisa "predah za roditeljstvo", koji podrazumeva privatni smeštaj za vreme odsustva roditelja.
 
"Roditeljima treba predah, a ne plata. Pare neće rešiti problem. Težina života je njihov problem, a ne novac", kažu u Ministarstvu.
 
Podsetimo, peticiju za donošenje zakona "roditelj-negovatelj" potpisalo je 150.000 ljudi, a  država im je obećala zakon za kraj prošle godine. Iako je o njemu bilo reči još od 2012. godine, kada je i izrađen prvi nacrt, ovaj propis se još uvek nije našao u skupštinskoj proceduri, mada je spominjan na nekoliko sednica.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dr Marija

    26.01.2019 23:51
    Mozemo li?
    Konacno da se u Srbiji spomenu roditelji ove dece. Osudjeni na posmatranje patnji svoga deteta, tugu i bol im niko i nista ne moze smanjiti . Ali im se moze pomoci da ne zive na granicama siromastva,da imaju neki siguran dinar.Problem u nasem drustvu sa bolesnim ljudima je nevidjenih razmera i mi lekari u manjim sredinama koji ulazimo u kuce nasih pacijenata to najbolje vidimo.Naknada za tudju negu je premala i dobijaju je samo potpuno nepokretni i slepi,po neko pokretan ali u kasnim osamdesetim jer racunaju da ce uskoro umreti. Sramne su komisije u kojima moje kolege treba da vrate roditelja potpubo zavisnog deteta i kazu mu da to dete hoda i nije slepo te nema pravo na nadoknadu. Ova tema je tako osetljiva i bolna..treba tim roditeljima i predah i plata i razumevanje.Mozemo li kao drustvo da im pomognemo a ne samo da se pravimo da ne postoje?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija