Šta nije u redu sa aplikacijom "Izabrani doktor"

Mobilna aplikacija "Izabrani doktor" dostupna je korisnicima Republičkog zavoda za zdravstvenu zaštitu i do sada ju je preuzelo više od 10 hiljada ljudi.
 Šta nije u redu sa aplikacijom "Izabrani doktor"
Foto: Pixabay
Uz pomoć aplikacije trebalo bi da bude moguće zakazati pregled kod izabranog lekara, stomatologa i ginekologa. 
 
Da bi se korisnik registrovao, potrebno je da unese LBO broj (lični broj osiguranika). Takođe, mora i da dozvoli da aplikacija može da pristupi ličnim podacima, poput broja telefona, što je izazvalo oštre kritike Rodoljuba Šabića,  poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
 
Nedelju dana kasnije, na Gugl plej prodavnici, korisnici ukazuju na mnogobrojne tehničke nepravilnosti u radu. Na sajtu Ministarstva zdavlja dostupan je broj telefona tehničke podrške aplikacije. Iako je BBC nekoliko puta pokušao da uspostavi kontakt, niko se nije javljao. 
 
Mnogi korisnici se žale da aplikacija ne radi nakon ažuriranja, a oni koji su ipak uspeli da zakažu preglede i svoja iskustva podelili u komentarima na Gugl plej prodavnici, kažu da u pojedinim domovima zdravlja nisu imali informaciju o tome. "Ideja je odlična, ali prvo uvedite sistem u sve dispanzere, pa onda ovo, čisto da nas sestre na šalteru ne bi gledale bledo kada dođemo sa rečima da smo zakazali preko aplikacije, a one nemaju pojma o čemu se radi", jedan je od komentara na Gugl plej prodavnici. 
 
Korisnicima na Gugl plej prodavnici odgovara programer Sorsix International, i upućuje ih da primedbe pošalju na ovu mejl adresu. Poverenik Šabić je doneo rešenje kojim je zabranio ovoj kompaniji da obrađuje podatke o ličnosti građana zbog bojazni od zloupotrebe. Od tada su podaci o ovoj kompaniji iz Niša, poput naziva i adrese sedišta u tom gradu, promenjene dva puta.
 
Šta je LBO broj i zašto je važan? 
 
Lični broj osiguranika (LBO) je jedinstveni identifikator svakog građanina Srbije koji služi kako bismo bili prepoznati u svim evidencijama koje se o nama vode u vezi sa pravima na socijalno osiguranje. Sam po sebi, LBO o nama ništa ništa ne govori, s obzirom na to da je to samo nasumičan niz cifara - za razilku od jedinstvenog matičnog broja (JMBG) koji sadrži gotovo sve važne podataka o nama. 
 
No, ukoliko nam LBO omogućava da pristupimo podacima iz određene baze, što je upravo slučaj sa aplikacijom "Izabrani doktor", situacija postaje znatno ozbiljnija. U skladu sa zakonom, poslodavac ima obavezu da čuva LBO zaposlenog, te može, koristeći ga uz druge informacije poput broja zdravstvene knjižice, da pristupi podacima koji se nalaze u aplikaciji - na primer, kod kog smo lekara bili i kada, piše BBC.
 
"Naše ljudsko pravo da ne moramo nikome da saopštimo da smo posetili ginekologa ili psihijatra je na ovaj način ugroženo, s obzirom na to da aplikacija koja funkcioniše na ovakav način, omogućava našem poslodavcu, prijatelju ili partneru da bez velikog truda ove podatke sazna. Kakve bi bile posledice, zavisi od svakog konkretnog slučaja, ali ne smemo dozvoliti da se odreknemo privatnosti zarad jednostavnije funkcionalnosti određene aplikacije, a naročito jer je moguće ostvariti i punu funkcionalnost i efikasnu zaštitu naših podataka", naveo je Danilo Krivokapić, direktor Šer Fondacije
 
Kritike na račun aplikacije zbog bezbednosti podataka korisnika je na konferenciji izneo i pomoćnik generalnog sekretara za nadzor u kabinetu Poverenika Zlatko Petrović. Uklonjena nakon što je Poverenik poslao rešenje o zabrani prikupljanja podataka, politika privatnosti aplikacije "Izabrani doktor" obaveštavala je korisnike da pored broja LBO i ostalih medicinskih podataka, takođe "pamti" i brojeve telefona. 
 
Petrović je upozorio da se ovim krši nekoliko zakona, uključujući Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, Zakon o RFZO, ali i Zakon o informacionoj bezbednosti. 
 
Za registraciju je bilo potrebno uneti samo LBO broj, međutim, sada je neophodan i zdravstveni broj. Korišćenje LBO broja problematično je, prema rečima Petrovića, jer svako ko ga posećuje može lako dođi do poverljivih podataka. Naveo je primere banaka i osiguravajućih kuća koje su prikupljale LBO brojeve, kako bi ih iskoristili za druge potrebe. 
 
Na kritike i upozorenje Povernika da je neophodno zaštiti građane koji aplikaciju koriste, ministar zdravlja Zlatibor Lončar nije precizno odgovorio. Ministartsvo zdravlja izdalo je saopštenje u kome stoji da "aplikacija ne čuva" podatke, kao da se "podaci preuzimaju iz standardno API-ja koji koristi više od 35 kompanija u Srbiji u svojim zdravstvenim informacionim sistemima". 
 
API je skup jasno definisanih metoda za komunikaciju između različitih softverskih komponenti, koji se koristi prilikom izrade aplikacija. 
 
Danilo Krivokapić kaže da nam ovo ne govori previše o bezbednosni podataka. "Postoje indicije da se preko API-ja prikuplja daleko više podataka nego što je potrebno za funkcionisanje aplikacije, što otvara nove probleme u pogledu prekomerne obrade podataka građana", kaže Krivokapić.
 
Verzija dostupna do pre nekoliko dana je obaveštavala korisnike da pored medicinskih, prikuplja i druge podatke. Krivokapić smatra da se verovatno radilo i o mogućim marketinškim aktivnostima. Ukoliko danas pokušate da se registrujete, dobićete upozorenje da će aplikacija možda iskoristiti vaš broj telefona kako biste mogli da primate SMS poruke, piše BBC.
 
Prosečna aplikacija na mobilnom telefonu prikuplja znatno više podataka nego što je neophodno, pokazalo je istraživanje Šer fondacije. "To je upravo biznis model na kome su kompanije koje su tvorci ovakvih aplikacija zarađivale milijarde dolara", kaže Krivokapić. Više o ovoj temi, čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pera kojot

    12.06.2018 08:22
    Jos jedan primer "ispravnog" softvera u drzavnom preduzecu. A sve nase informacije su dostupne onima koji to zele, na ovaj ili onaj nacin. Mozemo samo da se lazemo.
  • deo demosa

    12.06.2018 00:32
    juju
    nemam reči. a samo jedan komentar!
  • Problem?

    11.06.2018 23:03
    divljina
    Doktori sa kupljenim diplomama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija