Transparentnost: Iz izveštaja EU ne vide se razmere problema u Srbiji

Nacrt novog izveštaja Evropskog parlamenta o Srbiji koji je pripremio izvestilac Dejvid Mekalister sadrži neke korisne ali nedovoljno snažne preporuke, a iz dokumenta se ne vide razmere problema u Srbiji, ocenila je danas organizacija Transparentnost Srbija.
Transparentnost: Iz izveštaja EU ne vide se razmere problema u Srbiji
Foto: 021.rs
U oblasti demokratije u izveštaju je naglašeno da Skupština i dalje ne vrši delotvoran nadzor nad radom Vlade, navodi Transparentnost i dodaje da je veoma bitno da se u izveštaju pominje, mada na uvijen način, novi običaj parlamentarne većine da podnošenjem besmislenih amandmana uskraćuje mogućnost rasprave o opozicionim amandmanima.
 
"Naglašeno je da treba izbegavati aktivnosti koje ograničavaju mogućnost skupštine da delotvorno raspravlja o zakonima, a budući da ta praksa nije rezultat kršenja propisa, već zloupotrebe prava, teško da je i EP mogao da da išta više od preporuke da se sa tom nedemokratskom praksom prestane", navodi TS.
 
EP u izveštaju ponavlja zabrinutost zbog odsustva napretka u vezi sa slobodom izražavanja i medijima, traži punu primenu medijskih propisa i jačanje nezavisnosti REM, pozdravlja napore za izradu medijske strategije u transparentnom i inkluzivnom procesu. TS ocenjuje da je reč o jedinoj meri gde su ranije kritike iz Brisela imale nekog efekta i dodaje da bi to trebalo da bude putokaz i za dalje postupanje organa EU.
 
"Jedino nedvosmislene izjave o tome da u nekoj oblasti napretka nema ili da se nazaduje mogu biti dovoljno ozbiljno shvaćene od strane vlasti u Srbiji, što je rezultiralo relativno sitnim ustupkom, obnovom rada na novoj medijskoj strategiji", navodi TS i dodaje da bi kada je reč o ulozi REM prioritet moralo da bude da ova institucija počne da obavlja poslove iz svoje nadležnosti, a naročito one koji su u vezi sa monitoringom rada medija u vezi sa izbornom kampanjom.
 
Mekalister u izveštaju pozdravlja napore za reformisanje javne uprave kroz donošenje novih zakona, ali se naglašava da politički uticaj na postavljenja na položaje ostaje razlog za zabrinutost. TS navodi da je dugogodišnje v.d. stanje u vrhovima državne uprave u Srbiji pojava koja zaslužuje mnogo oštriju ocenu jer je "reč o jasnoj nameri Vlade da ne primenjuje zakon" što traje duže od decenije.
 
EP pozdravlja predstavljanje nacrta izmena Ustava Venecijanskoj komisiji, značaj prihvatanja preporuka te komisije i održavanja sveobuhvatne javne rasprave pre nego što predlozi budu upućeni Skupštini. Ovo su korisne preporuke, mada bi bilo korisno da su istaknute neke slabosti dosadašnje javne rasprave, pre svega nepostojanje obrazloženja za predloge izmena Ustava koje je formulisalo Ministarstvo pravde, navodi TS.
 
Povodom poziva vlastima da u punom obimu primene preporuke OEBS-ove Kancelarije za demokratiju i ljudska prava (ODIHR) TS ukazuje da "ni jedan od krupnih problema koji su identifikovani u izveštajima iz 2016. i 2017. nije rešen, uključujući i one koji se odnose na finansiranje izborne kampanje i aktivnosti nosilaca javnih funkcija tokom kampanje, kao ni u odnosu na medijsko predstavljanje".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Predragg

    14.06.2018 23:09
    Njima je najvaznije da Srbija ne pravi zranja,ne preti nasiljem i ne pokrece ratove.Dok omogucuje slobodan protok preko nase teritorije,nece ozbiljnije zapitkivati. Zato i zmure na 2 oka,a Erdo...pardon Vucic to zloupotrebljava. Dobro mu dodje i koketiranje sa Rusima,pa,ko vele,mani ga,imamo i ovako dovoljno problema,da ne bude gore.
  • dami

    14.06.2018 22:30
    dd
    Vidi se dovoljno

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija