Dragan Lončar, profesor na Ekonomskom fakultetu, rekao je
u intervjuu za N1 da je čak
40 odsto potrošnje u srpskom zdravstvenom budžetu potrošnja stanovnika na lekove, na privatne zdravstvene usluge, na ono što ne ide kroz sistem javne zdravstvene potrošnje.
"Imamo situaciju da neko ko uplaćuje iz svoje zarade, odnosno njegov poslodavac uplaćuje doprinose koji iznose 10,3 odsto, ukoliko nije zadovoljan uslugom, bez obzira što plaća, on izdvaja novu sumu iz svoje neto zarade, da bi dobio neku zdravstvenu uslugu u privatnom zdravstvenom sistemu", objašnjava on.
On ocenjuje da je učinjen određeni pomak kada je reč o inovativnim terapijama, odnosno lekovima, ali da još postoji prostor za značajna poboljšanja.
"Suštinski, dok se ne integriše privatni zdravstveni sistem u državni, samo ljudi koji imaju rezervnu sumu novca će moći da za svoje dete, roditelja, sebe plate uslugu u privatnom zdravstvenom sistemu. Oni koji nemaju novca, koristiće besplatnu zdravstvenu uslugu, čekaće nekada duže, nekada kraće. Nekada će dobiti vrhunsku uslugu, nekada će dobiti lošu uslugu", dodao je Lončar.
On je zaključio da je potrebno uraditi dubinsku analizu budžeta Srbije da bi se ocenila finansijska održivost modela koji integriše privatni zdravstveni sistem u državni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
Otimaci
pa
Orwell Vegan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar