Prema nekim procenama, samo u Beogradu svaki peti objekat ili oko 200.000 kvadrata zida se bez dozvole, a slična je situacija i u celoj Srbiji, posebno u turističkim mestima i zaštićenim područjima.
Investitori često ulaze u posao nelegalno, iako se dozvole sada dobijaju za svega šest dana. Još veći je apsurd to što inspekcije uredno zatvore gradilište, donesu rešenje o rušenju nelegalno sazidanog, ali se radovi ne obustavljaju, sagrađeno se ne ruši, ne reaguju ni policija ni tužilaštvo, piše Danas.
Za divlje zgrade ne postoji ni problem priključka na mreže, već bez problema dobiju struju, vodu i kanalizaciju. Koliko je takvih slučajeva, niko ne zna, jer se evidencija o radu građevinske inspekcije, njen izlazak na teren, nalozi za obustavljanje radova, rešenja u rušenju nigde zbirno ne vode, bar ne tako da je javnosti dostupno.
"Čak i da postoji takav podatak, teško da bi ga saopštili jer je transparentost krupna bolest srpske države. Taj sistem odražava podelu na ljude koji rade regularno i sve plaćaju i na one koji su bliski vlasti i tu poziciju potvrđuju ignorisanjem zakona koji važe za druge građane", kaže za Danas ekonomista Milan Kovačević i ocenjuje da je ta ekspanzija nelegalne gradnje velika šteta za buduće generacije.
U Ministarstvu građevinarstva kažu da ne raspolažu službenom evidencijom koliko je nelegalnih objekata u radu ili izgrađeno nakon stupanja na snagu Zakona o ozakonjenju. Kažu da je to obaveza i nadležnost opština i gradova, pa bi oni i trebalo da preduzmu mere kojima bi se sprečila bespravna gradnja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 15
deda
Ns
Podbarac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar