Prvi put na mesto. v. d direktora Arbutina je postavljen 28. februara 2014, drugi put šest meseci kasnije, avgusta iste godine, piše
Danas.
Prema starom Zakonu o javnim preduzećima, koji je važio pre 2016. i novom koji je usvojen marta te godine, v. d. stanje ne može da traje četiri godine. Dok je stari zakon predviđao samo jedan mandat od šest meseci za vršioca dužnosti, prema novom, od 2016. v. d. status može da traje dva puta po šest meseci. "Period obavljanja funkcije vršioca dužnosti direktora ne može biti duži od jedne godine", navodi se u članu 52. Zakona o javnim preduzećima.
Prevedeno sa pravnog jezika to bi značilo da Arbutina od februara 2015. funkciju v. d. direktora obavlja mimo Zakona o javnim preduzećima. Odgovor o tome na osnovu kog ugovora i kog rešenja obavlja dužnost direktora, redakcija Danasa nije dobila ni juče ni prekjuče, baš kao ni od Vlade Srbije, koja je 22. februara prošle godine raspisala konkurs, između ostalog, i za izbor novog direktora ovog javnog preduzeća. U tom trenutku velikom većinom javnih preduzeća od ukupno 37 njih upravljali su direktori u statusu vršioca dužnosti.
Protiv Arbutine trenutno se vodi i nekoliko sudskih sporova, tri zbog mobinga i tri zbog otkaza, a jedan od njih okončan je presudom kojom je utvrđeno i njegovo nezakonito v. d. stanje.
Drugi osnovni sud u Beogradu je oktobra prošle godine tako presudio u korist bivše radnice NOS Želmire Ilić, koja je firmu tužila zbog nezakonitog otkaza. Ona je, o čemu je Danas pisao januara prošle godine, u julu 2016. dobila otkaz "zato što nije poštovala njegovu (D. Arbutina prim. a.) usmenu naredbu da ne radi svoj posao".
Sud je presudio u korist Ilićeve i naveo kako mora da se vrati na posao, ali i odbacio odgovor koji je na tužbu podneo advokat Dalibora Arbutine i to uz obrazloženje da ne može da se prihvati odgovor advokata koga je ovlastio tuženi Arbutina jer je "punomoćje dato od strane neovlašćenog lica za zastupanje tuženog".
U daljem obrazloženju ove presude Drugog osnovnog suda ističe se da je presuđeno da se Želmira Ilić vrati na posao jer "tuženi preko ovlašćenog lica nije u ostavljenom roku od 30 dana od dana prijema tužbe podneo odgovor na tužbu kojom bi osporio tužbeni zahtev", te da je "tužilja priloženim dokazima potkrepila osnovanost zahteva".
Danas je u januaru 2017. pisao o slučaju Želmire Ilić, koja je pre nego što će dobiti otkaz bila rukovoditeljka sektora Polikliničke službe u ovom preduzeću. Ona je tada za
Danas rekla da je još u julu 2013. raspisan konkurs za direktora NOS, na koji se prijavilo 10 do 15 ljudi, ali taj konkurs nikada nije sproveden.
Na sve prozivke Dalibor Arbutina je Danasu tada odgovorio "da se tu radi o radnicima koji su dobili otkaz ili upozorenje pred otkaz i da tako svoj nerad pokušavaju da pokriju prijavama za mobing".
Vlada je 22. februara 2017. raspisala konkurs za izbor direktora javnih preduzeća. Trebalo je da ti konkursi budu završeni do 4. marta prošle godine, ali se to nije desilo. Prema zakonu, kandidati za direktore javnih preduzeća, osim što ne mogu da budu članovi stranaka, moraju da budu visoko obrazovani, odnosno da imaju pet godina radnog iskustva u struci i tri na poslovima u vezi sa preduzećem, kao i da nisu osuđivani.
Međutim, Dalibor Arbutina koji ni prvi put pre četiri godine nije izabran na konkursu, već ga je Vlada postavila, između ostalog ne ispunjava jedan od glavnih uslova jer ne dolazi iz struke, već je mašinski inženjer. Pre nego što je izabran za v. d direktora, Arbutina je bio koordinator integralnog sistema upravljanja kvalitetom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
drzavni sluzbenik II
- Nisam siguran da si shvatio tekst - covek pise da se i dalje na istim (direktorskim) mestima nalaze ljudi koji su tu zateceni u maju/junu 2012. - znaci "kadrovi G17 i DS...
drzavni sluzbenik
paramonte
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar