Evrodizel u Srbiji i dalje među najskupljim

Cene goriva u Srbiji nastavile su da padaju drugu nedelju zaredom, pa su derivati sada jeftiniji 90 para po litri.
Evrodizel u Srbiji i dalje među najskupljim
Foto: Pixabay
Benzin se toči za 152,83 dinara, evrodizel za 162,5, a auto-gas za 76,48 dinara. Kakav će se trend nastaviti narednih dana zavisiće od daljeg kretanja cene nafte na svetskim berzama, piše Politika.
 
Ovo tim pre, ako se zna da je cena nafte pre nekoliko dana porasla na najviši nivo u poslednjih mesec dana, jer je rizik od krize na strani ponude nastavio da vrši pritisak na tržište. Severnomorska nafta "brent", koja se prerađuje i u Srbiji, za avgustovsku isporuku poskupela je 14 centi na 76,45 dolara za barel na Londonskoj berzi, nakon što je juče poskupela 1,58 dolara na 76,31 dolar.
 
Razlog skoka cene nafte je i činjenica što se odluka članica i nečlanica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) o povećanju proizvodnje za milion barela dnevno doživljava kao kratkog daha i nedovoljnom za otklanjanje zabrinutosti u pogledu ponude, navodi "Blumberg".
 
Tomislav Mićović, generalni sektar Udruženja naftnih kompanija Srbije, kaže da je zbog znatno većeg nivoa državnih zahvatanja u ceni goriva, u odnosu na zemlje sa kojima se graniči, cena dizela u našoj zemlji i dalje najviša i iznosi 1,376 evra po litru. Šire posmatrano u regionu, dizel je skuplji u Albaniji i Grčkoj. Cene benzina i TNG auto-gasa su na nivou regionalnog proseka.
 
U ovom času u budžet se po svakoj litri benzina slije 83,01 dinar, evrodizela 86,18, a tečnog naftnog gasa 37,58 dinara. Ako se upoređuje cena benzina kod nas i u BiH, gde je trenutno najjeftiniji, razlika u ceni je 21,5 dinara po litri.
 
Cena sirove nafte u poslednjih mesec dana se stabilizovala i u proseku barel "brenta" se prodavao za 75 dolara, a razlika između najviših i najnižih cena je bila oko 4,5 dolara.
 
"Može se zaključiti da je prosečna cena nafte u prvih šest meseci 2018. oko 35 odsto viša nego u prvom polugodištu 2017. Prosečna cena nafte tipa 'brent' lane je bila 52,75, a ove godine će biti oko 71 dolar za barel. Uzimajući u obzir i ostale promene na tržištu ovaj skok je svakako uticao i na rast cene goriva u Srbiji, svim zemljama u okruženju i Evropi", kaže Mićović.
 
Skok maloprodajnih cena goriva nije srazmeran skoku cene sirove nafte i zbog toga što je prosečan kurs dolara u istom periodu prošle godine bio oko 114 dinara za dolar, a ove godine će biti oko 98 dinara za dolar.
 
Kako stvari stoje, od eventualnih najava da bi država mogla da snizi akcize na pojedine derivate zbog vrlo visoke cene, pre svega dizela, za sada nema ništa. Kako se saznaje najverovatnije da do toga i neće doći, jer država očekuje da se tržište samo od sebe stabilizuje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • brane

    01.07.2018 16:22
    Toliko o protestima.
  • Banat

    01.07.2018 15:26
    NIS eksploatiše u Banatu sirovu nafte šklj kvaliteta po realnoj ceni od 45$-barelu i ona se prerađuje u rafineriji.Cena goriva na pumpama svakako nije realna jer je ista već viđena 2012 kad je barel bio 150$.E pa sad se po ovom primeru vidi da su cene stvar čiste manipulacije i zloupotreba.Kako globalnih tako i regionalnim.
  • Jos samo

    01.07.2018 13:39
    Dve godine pa cebiti bolje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija