On je ocenio da je inicijativa "isprovocirana" isključivo njegovim javnim istupanjem, a uzrokovana je, ne iskrenom željom da se zaštite pretpostavka nevinosti i nezavisnost sudstva, već interesi pojedinih grupacija u okviru Komore i njihovih klijenata.
"Pozivanje na zaštitu pretpostavke nevinosti kao tobožnji razlog za usvajanje izmena zakona vidim kao cinično i u potpunosti neiskreno. Pre svega, sudije kao nosioci važne javne funkcije, ne vrše svoju odgovornu aktivnost u vakuumu i efekti koje njihove aktivnosti mogu da proizvedu, itekako mogu da izazovu negativne posledice u društvu", naveo je Matić u pisanoj izjavi.
On je istakao da njegovo javno istupanje nije imalo za cilj, i nije ni na koji način bilo usmereno da vređa pretpostavku nevinosti, ili da utiče na nezavisnost sudova. "Samo sam se osetio odgovornim da, kao deo stručne javnosti, ali i kao novinar, izrazim svoj stav o neadekvatnosti postupanja suda u slučaju koji je od prvoklasnog interesa za javnost i čija odluka može da uspostavi negativan obrazac za postupanje i u drugim sličnim slučajevima", rekao je Matić.
Prema njegovim rečima, načelo pretpostavke nevinosti, na koje se AKB poziva, nije uvedeno da bi se u potpunosti zabranila kritika rada sudova, nego da se zaštite prava okrivljenog u krivičnom postupku, i to prvenstveno od suda, a ne od javnosti.
"Podsećam da su suđenja javna, upravo da bi sudovi bili pod nečim što se zove demokratska kontrola", ukazao je Matić. On podseća da kršenje pretpostavke nevinosti i nezavisnosti suda nisu jedine vrednosti koje društvo treba da štiti.
"Šta je sa pravom na slobodu izražavanja? Šta je sa opštim principima u zaštiti ljudskih prava da su ona međusobno jednaka i da jedno pravo ne može a priori da ima "jaču snagu" i "veću vrednost" u odnosu na drugo", upitao je Matić. Šta je, dodao je, sa demokratskom kontrolom rada suda? Da li je mera inkriminacije srazmerna cilju koji želi da postigne? I šta je uopšte cilj, osim povlađivanje interesima jedne uske grupacije?
Matić je ocenio da je inicijativa AKB i normativni i civilizacijski korak unazad, jer je još 2012. godine zakonodavno telo naše države dekriminizovalo krivično delo "nedozvoljeno javno komentarisanje sudskih postupaka" zbog toga što se radi "o nepotrebnoj inkriminaciji koja ograničava slobodu ispoljavanja mišljenja, a ograničava i slobodu medija". Tada je jasno zaključeno da "nekorektno izveštavanje pojedinih medija o nekim sudskim postupcima i davanje neadekvetnih izjava od strane pojedinaca ne mogu da opravdaju krivičnopravnu represiju, niti se njome može rešiti problem nekorektnog komentarisanja sudskih postupaka u medijima", podsetio je Matić.
Reakcije Društva sudija i AKB Beograda povodom ovog slučaja, kao i niz kontroverznih odluka tokom više od decenije, pokazuju da postoji jaka društvena potreba da javnost pomno prati rad pravosudnih organa i reaguje kritikom kad god je to neophodno, zaključio je Matić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Bili Piton
Pravosudje, policija, uprava, privreda, sport, mediji, kultura, obrazovanje, zdravstvo, sve u cemu se moze zaraditi je pod kontrolom UDB ili njihovih blagajnika, poznatih kao tajkuni.
Oni imaju svoje advokate, sudije, vlasnike firmi, vodje navijaca, novinare, pevace i glumce, doktore... Ali oni nisu najveci problem.
Najveci problem su najmanje dva i po miliona ljudi u Srbiji koji misle da je dobro sto nema demokratskih institucija, koji nece da talasaju, koji hoce da zive od zapadnih para, a u sistemu nalik na istocnjacku despotiju. U bivsim socijalistixkim zemljama gde su gradjani svrgli tajne sluzbe sa trona zivi se neuporedivo bolje - Srbi tamo odlaze da rade.
Slucajevi ubijenih novinara su medju retkim gde je UDB-a skinula masku i pokazala pravo lice. Svejedno, pravi krivci nece biti osudjeni; njihovi advokati i sudije ce se za to pobrinuti.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar