Najčešće se hapse saobraćajci jer zloupotrebljavaju položaj

Koliko često i zašto policajci hapse policajce?
Najčešće se hapse saobraćajci jer zloupotrebljavaju položaj
Foto: Pixabay
Sredinom nedelje pripadnici Sektora Unutrašnje kontrole uhapsili su jedanaest saobraćajnih policajaca iz Kikinde, osumnjičenih da su korumpirani ili da zloupotrebljavaju položaj. I upravo saobraćajci najčešće završe u lisicama - da li je to najkorumpiraniji deo policije i najčešći način na koji se policija bori s kriminalom u svojim redovima?
 
Kikindski saobraćajci vozačima su opraštali kazne za telefoniranje ili nevezivanje pojasa, neki od njih primili su i mito. Naposletku, 11 osumnjičenih završilo je iza rešetaka. Obračun s kriminalom u policiji ministar Stefanović najavio je još u oktobru 2016. godine.
 
"Oni iz redova policije koji su bili njihovi ugledni gosti na njihovim vilama, jahtama, svi ti koji su sa takvom vrstom kriminala koketirali, oni će do kraja godine biti, veoma jasno, počišćeni iz policije", rekao je tada Stefanović.
 
Ostala je tajna ko su policajci koji su bili gosti na jahtama kriminalaca, ali do kraja te 2016. godine iz policije je uz pompezno hapšenje, u Čačku, "počišćeno" 30 saobraćajaca, piše N1.
 
Nije problem što hapse, već koga hapse, kažu u Policijskom sindikatu Srbije i sumnjaju da je najkorumpiraniji deo policije zapravo i najzaštićeniji.
 
"Unutrašnja kontrola nema svoju autokefalnost, ministar policije je taj koji daje preporuke Unutrašnjoj kontroli, gde možemo da zaključimo da se onda tu vrši selektivna primena zakona, a niko u Ministarstvu nije uhapšen. Zbog tendera, bez obzira što su podnete određene krivične prijave, tužilaštvo je odbacilo te krivične prijave", rekao je Veljko Mijailović iz Policijskog sindikata Srbije.
 
U MUP-u potvrđuju da se najčešće hapse upravo saobraćajci ili policajci na granici i to zbog zloupotrebe službenog položaja, primanja mita, davanja mita i trgovine uticajem. Od početka ove godine Unutrašnja kontrola podnela je krivične prijave protiv 130 policajaca. U tom periodu s lisicama je završilo i 57 policijskih rukovodilaca.
 
Statistika deluje impresivno, ocenjuju u Beogradskom centru za bezbednosnu politiku, međutim, ono što se dešava posle hapšenja je, kako kažu, poražavajuće. 
 
"Tužilaštvo odbaci više od polovine krivičnih prijava koje sektor Unutrašnje kontrole podnese, dok u sudovima - sudovi u najvećoj meri donose uslovne osude, što pokazuje da između Tužilaštva i Unutrašnje kontrole nema dovoljno dobre komunikacije, ili da dokazi pred sudom nisu dovoljno dobri", kaže Saša Đorđević iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
 
Epiloga za dvadesetčetvoricu, od tridesetjednog uhapšenog saobraćajca iz Čačka - još nema. Kako N1 saznaje, od decembra 2016. godine, kada su uhapšeni, pred sudom su održana dva ročišta. Trojica su posle sporazuma platila novčane kazne, a četvorica su odmah posle privođenja i puštena - zbog nedostatka dokaza.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ja

    09.07.2018 15:32
    Predlog !

    Svako uhvaćen u primanju mita

    1. plaćanje kompletnog školovanja koje je država dala
    2. ukidanje beneficiranog radnog staža retrogradno
    3. doživotna zabana zaposlenja u svim državnim službama, oduzimanje dozvola za nošenje i držanje oružja i zabrana zaposlenja u svakoj vrsti obezbeđenja


    Pa vi kradite....vaših 1000 dinara koje dobijete je jedan život manje jer samo dajete vetar u leđa bezumnicima i siledžijama za volanom
  • Bora

    09.07.2018 07:37
    Ako država želi da iskoreni taj najčešći kriminal, treba da počne da hapsi i one koji daju novac, a policajce odmah najuri sa posla. Toliko policija može. Tužilaštvo će nešto pokrenuti samo ako je uhapšeni opozicionar.
  • glodur

    09.07.2018 01:08
    @Veki
    pa koga??!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija