On je za sajt grada Kragujevca rekao da je Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja potpisala Ugovor o izgradnji tog objekta sa Švajcarskom agencijom za razvoj.
"Na osnovu tog ugovora švajcarska agencija će u ovom projektu učestvovati sa 35 odsto sredstava, a grad Kragujevac sa 65 odsto", kazao je Bjeletić.
Bjeletić je objasnio da je kuća bila ograđena poslednjih sedam godina jer je ugrožavala bezbednost, a srušena je zbog toga što su "nadležne službe i arhitekte" rekli da ne može da se renovira.
On je dodao da će nova kuća imati dva nivoa, u podrumskom će biti promovisana šumadijska i kragujevačka vina, dok će gornji deo kuće biti namenjen za sadržaje kulturno umetničkog stvaralaštva.
Zavod za zaštitu spomenika kulture u Kragujevcu je, prema njegovim rečima, od 2000. godine nekoliko puta tražio da ta kuća postane spomenik kulture, ali je odgovor nadležnih bio da je to nemoguće, jer nema arhitektonsku i umetničku vrednost, kao ni dovoljno relevantnih istorijskih činjenica.
Najizrazitiji predstavnik romantizma u srpskoj književnosti i jedan od najdarovitijih srpskih slikara 19. veka živeo je u toj kući nekoliko meseci, dok je radio kao učitelj crtanja u tom gradu. Kada bude izgrađena replika, planirano je da ona oživi duh vremena Đure Jakšića i da bude mesto okupljanja kragujevačkih umetnika. Pored Kragujevca, Đura Jakšić je kao učitelj službovao i u obližnjem selu Gornja Sabanta 1865. i 1866. godine, gde je i nastala poznata pesma "Na Liparu".
Kao seoski učitelj radio je i u Podgorcu, Sumrakovcu, Sabanti, Rači i Požarevcu, a kao gimnazijski učitelj crtanja u Kragujevcu, Beogradu i Jagodini.
Preminuo je u Beogradu 16. novembra 1878. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Đura
Pawlle
Danilo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar