Članovi Komisije su ministar policije i potpredsednik Vlade Srbije Nebojša Stefanović, ministarka pravde Nela Kuburović, ministar prosvete Mladen Šarčević, ministar za rad Zoran Đorđević, ministarka zadužena za demografiju Slavica Đukić Dejanović, kao i psiholozi, psihijatri, tužioci, policajci, svi koji imaju iskustva u borbi protiv narkomanije.
Lončar je ukazao da su neki od glavnih motiva zašto mladi uzimaju narkotike radoznalost, nedostatak aktivnosti i pritisak društva.
"Psihoaktivne supstance sve su opasnije, a na nama je da pokažemo da to nije stvar koja je "in" i ulaznica u društvo", rekao je Lončar.
On je dodao da će Komisija imati sastanak jednom nedeljno, da će biti napravljen kratak film sa kojim će ući u sve škole i gde će se videti kroz šta prolaze oni koji konzumiraju drogu, kako se krene od radoznalosti i na kraju izgubi život.
Ministar je istakao da je u poslednjih šest meseci na listu zabranjenih supstanci stavljeno 20 novih i podsetio da se sintetičke droge prave u improvizovanim laboratorijama, raznim podrumima gde se "nikada ne naprave dve iste tablete".
"Mladi za par hiljada dinara mogu da izgube život", naglasio je Lončar i dodao da će osim učenika u školama, akcije biti usmerene i na edukaciju roditelja, kako da prepoznaju promene na deci.
Ministar policije Nebojša Stefanović podsetio je da je od prošle godine u školama uvedeno da policijski službenici drže predavanja deci četvrtog i šestog razreda, koji im ukazuju gde su opasnosti i kako se zaštititi. Od ove godine, kako je ukazao, predavanja su namenjena i za đake prvake.
"Hoćemo da edukujemo i roditelje. Stalno se menjaju supstance, kreiraju se nove. Takođe, nove tehnologije i internet se koriste da se dođe do droge", pojasnio je ministar. Sa prevencijom se, kako je rekao, mora ići agresivnije, a ona je usmerena na to da niko od dece ne poželi da uzme i proba drogu.
Doktor Svetislav Mitrović iz Instituta za mentalno zdravlje u Palmotićevoj ukazao je da je problem zloupotrebe psihoaktivnih supstanci kod mladih sve rasprostranjeniji i zastupljeniji.
"Problem treba rešavati sistemski, da se mladim ljudima pokaže da mogu živeti zdravo", naglasio je on.
Tokom višegodišnjeg rada sa adolescentima, mladima od 12 do 18 godina, najčešći motivi za ulazak u svet droge su radoznalost, vrčnjački pritisak, problemi u porodici.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 14
JovaNS
LOL
Deda Paja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar