Prošle godine u Srbiji stvoreno 48,9 miliona tona otpada

Tokom prošle godine svi sektori ekonomije u Srbiji stvorili su 48,9 miliona tona otpada, što je za 3,3 odsto više nego u prethodnoj 2016. godini, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Prošle godine u Srbiji stvoreno 48,9 miliona tona otpada
Foto: 021.rs
U većini sektora, navode u RZS, beleži se smanjenje proizvedenog otpada, dok je primetan porast u prerađivačkoj industriji usled povećane proizvodnje u oblasti proizvodnje osnovnih metala i u sektoru Snabdevanje električnom energijom, gasom i parom zbog povećane proizvodnje električne energije u termoelektranama.
 
Prema podacima RZS, udeo neopasnog otpada u Srbiji iznosi 64,7, a opasnog 35,3 procenata.
 
Stvorene količine otpada, posmatrano po sektorima i u odnosu na 2016. godinu u prošloj godini manje su u sektoru poljoprivrede (pad od 6,3 odsto), rudarstvu (0,8 odsto), snabdevanje vodom i upravljanje otpadnim vodama (12 odsto), građevinarstvo (4,3 odsto), i sektori uslužnih delatnosti u kojem se beleži pad od 15,6 procenata.
 
S druge strane, statistika pokazuje povećanu proizvodnju otpada u prerađivačkoj industriji - 28,3 procenata, i u sektoru snabdevanja električnom energijom, gasom i parom, rast od 27,1 odsto.
 
Podaci Zavoda pokazuju i da iskorišćenost otpada beleži rast u odnosu na 2016. koje je uglavnom nastalo zbog povećanog recikliranja metalnog otpada. Količina recikliranog otpada korišćenog kao gorivo za proizvodnju energije veća je za 14,7 odsto nego u 2016. godini.   
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija