Mobilni telefoni za jedan dinar već korišćeni?

Udruženja potrošača često upozoravaju da ih im se građani žale na mobilne operatere - najviše na iznos računa i na ispravnost uređaja koji se kupuju uz paket.
U Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije čak tvrde da mobilni operateri prodaju, uz pakete, telefone za jedan dinar koji su sumnjivog porekla i nemoguće im je ući u trag.
 
Predsednik NOPS Goran Papović je komentarišući sumnje pojedinih građana da su mobilni telefoni koji se prodaju za jedan dinar već korišćeni i reparirani, kaže da ti telefoni možda stvarno i vrede jedan dinar, ali da nije samo to problem. "Možda stvarno vrede samo jedan dinar i nemaju nikakvo pravo da naplaćuju bilo šta više od jednog dinara", navodi on.
 
Papović upozorava da je tim telefonima nemoguće ući u trag i da za neke od njih nema ni rezervnih delova, niti je čak moguće za njih dobiti zamenski telefoni u slučaju kvara. 
 
"Svesni smo da se godišnje gube milioni evra u sivoj zoni, ali to ne opravdava mobilne operatere da 'takve' telefone prodaju nama. Potrošači koji žele da izbegnu sivu zonu, odlaze u legalne prodavnice, kod mobilnih operatera, a sačeka ih ono od čega su pobegli, ne želeći da kupuju od bilo koga, u sivoj zoni, po prodavnicima koje nisu za to registrovane ili na pijacama", naveo je on. 
 
On, podseća da su mobilni operateri nedavno dobili zabranu da naplaćuju kazne za prevremeni raskid ugovora sa korisnicima i naglasio da je NOPS još pre više godina upozoravao da "jasno piše u Zakonu o obligacionim odnosima da ne postoje ugovorne kazne za finansijske usluge, odnosno da za novčane nadokande ne postoji ugovorna kazna". 
 
Mobilni operateri će sada reći - 'dobro, nećemo više", ali šta je sa oštećenim potrošačima i šta će biti sa time što su mobilni operateri protivpravno ostvarili dobit, pita Papović. 
 
Navodi da je problem u tome što ne postoje kolektivne tužbe građana i da se mobilni operateri kod naš još vode pravilom APP (ako prođe - prođe). "Još uvek imamo APP kod mnogih potrošača koji nisu informisani. Poslaće vam neki račun, pa ako primetite da taj račun ne odgovara onom što je potpisano ili da je to zabranjeno primetite, a ako ne, naplatiće vam", rekao je Papović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @korisnik

    15.07.2018 10:52
    Za mene to nisu robovi, nego budale. Ako nemam sad 180 eura, necu dati mobilnom operateru duplo vise da me kreditira danas odmah, radije necu imati novi telefon mesecima, sve dok sama ne skupim da imam u kesu. Kad vam je to stil i nacin zivota, onda niko od vas ne pravi budale.. Osim kupovine stana koja je ogromna suma (a cesto ni to nije izuzetak), sve drugo se moze ustedeti, radije nego platiti po duplo vise onom ko vam pozajmljuje pare tj. kreditira. Ko ne zna da sacuva pare, nego cim dobije platu mora sve da potrosi i na sta mu treba i sto ne treba, pa posle nema da jede, krediti. rate i administrativne zabrane su jedini nacin, taj jeste rob, a drugo i ne zasluzuje.
  • korisnik

    15.07.2018 08:44
    Imam tel. sa mreze, dobio sam ga na poklon. Apsolutno nov, neotpakovan. Ne znam koliko je placen, to zavisi od paketa, ali i ako je skuplji vecina nas u Srbiji nema mogucnost da ga kupi u kesu ispod ruke i da prodje jeftinije. Prosta je racunica, ako je na kp 180e uz racun na 24 meseca kosta 240 e, Skuplje jeste ali je ljudima povoljnije. Shvatite da smo robovi.
  • EvoOvako

    15.07.2018 07:44
    KP
    KP je klasična siva zona. Na žalost ljudi su prinuđeni da idu u sivu zonu, jer ne žive u razvijenoj državi sa visokim standardom, pa da uđu u prodavnicu i istresu "150, 200, 300 maraka"....
    A operateri - kao i svi ostali. Sistem je takav da "veliki" (kompanija, EPS, parking servis...) može zezati "male" (normalan čovek), a obratno ne može biti slučaj.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija