Pozivajući se na svoje izvore, "Blic" piše da je 16 slučajeva lažiranih penzija prijavljeno tužilaštvu radi pokretanja krivičnih prijava.
Drugi način je uslužno pravljenje medicinske dokumentacije koju su potpisivali lekari u kliničkim centrima, a bilo je i slučajeva kada je umesto podnosioca zahteva na veštačenje izlazila druga, obolela osoba, uz falsifikovanu ličnu kartu.
Od 360 ukinutih penzija, u 160 slučajeva je to učinjeno zbog neodazivanja na kontrolni pregled.
Inače, najveći broj novostvarenih invalidskih penzija je ostvareno zbog kardiovaskularnih oboljenja, na drugom mestu su karcinomi, a ne trećem psihijatrijske bolesti.
"Od 10. septembra 2014. godine do kraja 2017. Fond PIO je sproveo kontrolu invalidskih penzija, po osnovu Instrukcije Ministarstva za rad, zapošljavanja, boračka i socijalna pitanja. U postupku kontrole određeni broj penzija je ukinut, a za 16 osoba predmeti su prosleđeni tužilaštvu, radi pokretanja krivične prijave", naveli su za Blic u Ministarstvu za rad.
Ako je neko ozbiljno bolestan, nevažno je koliko ima godina, a jedini uslov je da ima najmanje pet godina staža. Ukoliko je reč o povredi na radu u tom slučaju dužina staža nije bitna.
List piše i da je zbog malverzacija sa invalidskim i strosnim penzijama od 2010. do 2014. uhapšeno 20 osoba.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Pile
Ko to brani
Moguce krivicne prijave dakle MOŽDA.
Sta je onda to što će gradjane sprečavati da to ne rade i dalje.
Tako mali rizik manji nego kod kradje bicikla a ogromna korist.
Radi smanjenja troskova po ledjima naroda najbolje da se te komisije i sudovi koji se bave ovom vrstom kriminala raspuste da ne prave samo štetu.
Miloš penzioner
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar