Odokativne kazne sudova česta praksa u Srbiji

Ako saobraćajni policajac vozi pijan, da li će njegovo zanimanje biti otežavajuća okolnost kada mu se bude sudilo zbog saobraćajne nesreće?
Odokativne kazne sudova česta praksa u Srbiji
Foto: 021.rs
Da li se u presudi za ubistvo roditelja može navesti da je okrivljeni "ostao siroče" i da mu se to uzme kao olakšavajuća okolnost? Hoće li otac dvoje dece biti blaže kažnjen zbog nasilja u porodici od nekog ko nema porodicu?
 
Sve su to postupci iz sudske prakse u Srbiji, piše Politika.
 
Presude se u velikom broju slučajeva ukidaju i vraćaju na ponovno suđenje upravo zato što viša sudska instanca smatra da prvostepeni sud nije pravilno cenio neke okolnosti kao otežavajuće ili olakšavajuće.
 
"Najčešće sud odmerava kaznu odokativno, a zatim naknadno u obrazloženju presude pravda visinu kazne frazama o tome da je okrivljeni mlad ili da je porodičan čovek, oženjen i otac dvoje dece. Postavlja se pitanje da li su time diskriminisani oni koji nisu mladi i oni koji nisu oženjeni i nemaju decu. Sa druge strane, postoje besmisleni argumenti kada se obrazlažu otežavajuće okolnosti, na primer da je kivično delo primanja mita učinjeno u vreme kada je vlada objavila da vodi strogu borbu protiv korupcije", kaže advokat Sead Spahović.
 
Navodi da saobraćajnom policajcu treba uzeti kao otežavajuću okolnost njegovo zanimanje samo u slučaju ako je vozio pijan dok je bio na dužnosti, u uniformi, ali da to ne može biti razlog za strože kažnjavanje u slučaju da je vozio kao "običan građanin". To takođe smatra diskriminacijom, isto kao i kada sud kod saoraćajnih nesreća kao otežavajuću okolnost ceni to što su stradali mladi ljudi, kao da život starijih osoba manje vredi.
 
"Sud se verovatno vodio razmišljanjem da su okrivljenog 'teško pogodile posledice krivičnog dela' kada je naveo da je 'ostao siroče', ali to ne može da bude slučaj kada je on sa umišljajem ubio roditelje. To može da bude bitno samo kod krivičnih dela izvršenih iz nehata i često se događa kod saobraćajnih udesa, kada su stradali članovi porodice okrivljenog za teško delo protiv bezbednosti saobraćaja. Posledice dela ga veoma pogađaju i to se uzima kao 'osobito olakšavajuća okolnost'. On se oglašava krivim, ali može biti oslobođen od kazne", objašnjava advokat >Spahić.
 
Njegove kolege advokati Veljko Delibašić i Predrag Vasović takođe tvrde da se kazne često odmeravaju odokativno. "Najčešći slučaj u novijoj praksi sudova je da se krši princip zabrane dvostrukog vrednovanja, kada se bitna obeležja krivičnog dela cene kao otežavajuće okolnosti. Na primer, kod zloupotrebe položaja uzima se okolnost da je okrivljeni službeno lice, a to krivično delo je moglo da učini samo službeno lice", kaže Vasović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Istina

    16.07.2018 14:33
    @ Odokativnost
    Slažem se da je odokativnost kod oportuniteta i sporazuma o priznanju krivičnog dela tužilaštva i okrivljenog mnogo veći problem nego kod sudskih presuda.
    Odokativnost prvostepenih presuda ujednači Viši ili Apelacioni sud, kada rešava o žalbi.
    Sporazumi sa tužilaštvom imaju snagu pravnosnažne sudske presude. Iako ove sporazume odobrava sud, u praksi sudovi sve sporazume tužilaštva i okrivljenog nekritički prihvataju,a oštećene ne pitaju.Osim što ih sa imovinsko-pravnim zahtevom upute na parnicu.O samoj kazni oštećeni i njihove porodice se ne pitaju, niti imaju kome da se žale po odredbama ZKP ,sve i kada bi angažovali advokata.
    To je svima rešen predmet, statistika pokrivena, efikasnost na nivou.
    Ali pravda u tim slučajevima nije svima dostižna, pogotovo oštećenim i njihovim porodicama.

  • Odokativno

    16.07.2018 12:24
    Sve ovo što ste napisali gubi potpuni smisao sve dok tužilaštvo zaključuje OPORTUNITET sa okrivljenima ( platiš u humanitarne svrhe pa te ne gone) i SPORAZUME O PRIZNANJU KRIVICE sa okrivljenima gde se potpuno menja prvobitna kvalifikacija i okrivljeni postižu smešno male kazne.
    Vratite prvo u ZKP ovlašćenje OŠTEĆENOM da angažuje advokata i podigne optužni akt protiv učinioca i za dela koja se gone po službenoj dužnosti, za slučaj da tužilaštvo to ne učini. Takodje u ZKP treba uneti odredbu da tužilaštvo NE MOŽE zaključiti ni oportunitet ni sporazum sa tužilaštvom bez izričite saglasnosti oštećenog.
    Imali smo situaciju pre par dana da je Sima Strahota potpisao sporazum sa tužilaštvom i osudjen na 12 godina za dva ubistva, koja su prvobitno kvalifikovana kao teška ubistva za koje je predvidjena kazna 30-40 godina.
    Porodice ubijenih (oštećeni) nisu pitani da li su saglasni da tužilaštvo zaključi ovakav smešan sporazum, jer po ZKP ne moraju da budu pitane!
  • Pupi

    16.07.2018 11:53
    Nema veze vise sa mozgom sta sudovi rade, prvo sve je korumpirano, drugo tu je cuveni apelacioni sud koji samo najgore hostaplere oslobadja. Posto se niko ne pita vise zasto je tako - nema promene - samo je sve gore i gore. Ko zna koji krug Danteovog pakla.
    Vidimo se u citulji...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija