Iako su ovi iznosi značajno manji u odnosu na period od pre pet godina, kada je Srbija za odobrena, a nepovučena sredstva platila više od osam miliona evra, činjenica da se plaćeni penali još uvek mere milionskim iznosima pokazuje da problem s realizacijom projekata i dalje postoji.
Naime, međunarodne banke i kreditori poput Svetske banke, EBRD, EIB-a, ali i strane vlade, kredite odobravaju državama po povoljnim kamatnim stopama na osnovu projekata. To su sredstva za najveće projekte u državi, kao što su putevi, pruge, modernizacija i razvoj javnih preduzeća i slično. Kada država ne napreduje s projektima, i ne povlači sredstva u ugovorenim rokovima ona zbog toga plaća proviziju odnosno penale jer je to „zarobljen novac“ banaka. Tako, recimo, EBRD naplaćuje proviziju od 0,5 odsto na nepovučena sredstva, IBRD - 0,25 odsto, Eksport imort bank of China 0,75, a Vlada Azerbejdžana - 0,5 odsto.
Prema zvanično dostupnim podacima Uprave za javni dug, Srbija je u 2017. na ime penala platila oko 3,3 miliona evra, dok je od početka ove godine zaključno sa 31. martom taj iznos bio oko 1,1 milion evra.
Kako piše
Insajder, prošlogodišnja i ovogodišnja kašnjenja su, između ostalih, postojala u povlačenju sredstava za projekte Koridora 10, Železnica Srbije, Puteva Srbije, a na tom spisku su i JP Srbijagas, Elektroprivreda Srbije. Neki od ovih kredita odobravani su godinama unazad, ali se projekti dugo nisu pomerali s mrtve tačke.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Pupi
Saruman
Maca
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar