Taj izveštaj, koji objavljuje "Blic", prezentovan je uoči nedavnog Samita u Londonu, a njegova suština je da je perspektiva šest zemalja Zapadnog Balkana, kada je reč o članstvu u EU, prilično sumorna. Među brojnim preprekama se, osim "hronične ekonomske stagnacije" pominju i konstantni bilateralni sporovi i etnički konflikti.
"
Zapadni Balkan je od nasilnih konflikata devedesetih godina prevazišao brojne probleme, ali tu se dobre vesti iz ovog regiona završavaju. On ostaje opterećen čitavim setom isprepletenih problema. Sve ovo ne može da se uzme zdravo za gotovo. Problemi su u međuvremenu pogoršani, a lokalne elite imaju interes da zadrže status kvo", navodi se u dokumentu britanskog Komiteta za spoljne poslove, čije delove objavljuje
"Blic".
Dramatične procene iz britanskog izveštaja da ćemo tek za 50 ili 60 godina dostići životni standard EU, kako navode srpski stručnjaci, su realne, ali nisu jedine. Naime, prema izveštaju Svetske banke postoje još dve - optimistična po kojoj ćemo živeti kao građani EU za "samo" 40 godina i ona najcrnja po kojoj će se to dogoditi za čak 200 godina.
U izveštaju britanskog Komiteta konstatuje se i da je pre manje od 25 godina na Zapadnom Balkanu bio rat, te da se ovde dogodilo i "najekstremnije nasilje prema civilima u Evropi od okončanja Drugog svetskog rata". U tom dokumentu citira se Dimitar Bečev sa Univerziteta u Severnoj Karolini.
"Prevaziđeni su mnogi problemi koji su devedesetih godina doveli do nasilnih sukoba, ali tu se završava dobra vest. Situaciju na Zapadnom Balkanu i dalje otežavaju bilateralni sporovi, etnički konflikti", naveo je Bečev.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 69
Neša
/
rade
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar