Političari dobili izliv vlasti u mozak
Na 23 odabrana pitanja iz Upitnika Evropske komisije, koji je premijer Mirko Cvetković predao Briselu, odgovaralo je i 2.000 građana, a njihovi odgovori potpuno se razliku od onih koje su napisali predstavnici vlasti.
Građani smatraju da državni organi ne čine ništa da bi zemlju zaštitili od ekonomske krize, da konstantno vlada finansijska nesigurnost, da je korupcija široko rasprostranjena, te da su osnovni kriterijumi zapošljavanja "rodbinska ili prijateljska veza i pripadnost političkim partijama", a da stručnost nema nikakve veze.
S druge strane, ministri nisu konstatovali da postoji korupcija, nego su objasnili da "istraživanja percepcije građana ukazuje da je korupcija prisutna u svim segmentima društva". Takođe su naveli da se ljudi zapošljavaju po jasnim zakonskim kriterijumima i da su isključivo stručnost i rad preduslovi za napredovanje. Napisali su i da je finansiranje partija zakonski transparentno i kontrolisano.
Građani su ukazali da zaposleni u javnom sektoru aktivno rade do 3 sata dnevno i da je jedino njima zagarantovana zarada, dok se kod privatnika za istu ili manju, ali i neizvesniju platu, radi i do 10 sati dnevno. Na pitanje koje je sedmično maksimalno radno vreme, predstavnici vlasti odgovaraju birokratski: "Puno radno vreme ne može biti duže od 40 časova nedeljno. Samo izuzetno se može uvesti prekovremeni rad, koji ne može da traje duže od osam časova nedeljno, niti duže od četiri časa dnevno".
Ovo su samo neka od najupečatljivjih poređenja.
Na ukupno 2.483 pitanja, ministarstva su dala odgovore na 5.500 stranica. Na 23 odabrana pitanja odgovarali su građani u akciji "Narod se pita", u organizaciji B92 i Beogradskog centra za ljudska prava.
Komentari 5
E.T.
inspekciji, oni zavrse sa gazdom u kafani, a da se problemi ne resavaju. Kad ti dodje inspekcija, traze da im zaposlis decu, nailaze u prolazu, bez naloga-valja kad ustreba za letovanje.
miša
djura
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar