Srbiji prete "sankcije", ponovo kasne strujni satovi

Evropski savez elektrodistribucija ENTSO-E zapretio je Srbiji sankcijama ukoliko ne reši spor sa Kosovom zbog kog digitalni satovi koji se sinhronizuju preko frekvencije mreže širom Evrope ponovo kasne.
Srbiji prete "sankcije", ponovo kasne strujni satovi
Foto: Pixabay
Uzroci poremećaja frekvencija u evropskoj strujnoj mreži još nisu otklonjeni, piše Dojče vele. Početkom jula, digitalni satovi koji se sinhronizuju preko frekvencije mreže ponovo su počeli da rade neprecizno.
 
Problema je već bilo početkom marta, kada se ispostavilo da je to tako zbog spora između Srbije i Kosova. Za razliku od koncerna drugih balkanskih zemalja, kosovska elektrodistribucija KOSTT nije član u evropskom savezu elektrodistribucija ENTSO-E.
 
To je tako jer Kosovo nisu priznale neke zemlje, na primer Srbija i zemlje EU poput Španije ili Rumunije. Kosovo nema sopstvenu regulatornu zonu, to jest, mrežu u kojoj distributeri moraju da minimiraju oscilacije.
 
Kosovo je član regulatorne zone SMM koju čine članovi Entso-E Srbija, Makedonija i Crna Gora. Srbija je kao najvažnija zemlja dosad odbijala da smiri oscilacije sa Kosova, zbog čega su one osetne i napolju.
 
Kompenzacioni program nije rešenje
 
Beograd iz političkih i finansijskih razloga nema interesa da Kosovo postane samostalna regulatorna zona. Jer, do sada su Srbi ubirali novac od prodaje viška struje Albaniji, Makedoniji ili Crnoj Gori, a ta dobit bi zapravo trebalo da ide nadležnom operateru, a to je KOSTT, rekao je u martu zamenik direktora međunarodne energetske zajednice "Enerdži komjuniti" Dirk Bušle.
 
Evropski operateri su aktivirali specijalni kompenzacioni program koji se automatski aktivira kada odstupanja pređu 60 sekundi. 
 
Ali to nije trajno rešenje i sada je ENTSO-E zapretilo sankcijama Srbiji ukoliko ne reši problem sa Kosovom. Nigde nije rečeno kakve bi te sankcije mogle biti, ali ENTSO-E na svom portalu piše da bi do njihove primene moglo doći ukoliko se pokaže da postoji "jasno odsustvo volje da se problem reši".
 
EMS: Evropski satovi kasne zbog Kosova
 
Elektromreža Srbije potvrdila je navode evropske asocijacije operatora prenosnih sistema da je u prethodnom periodu došlo do kašnjenja digitalnih satova.
 
"I ovog puta razlog je bio neovlašćeno preuzimanje električne energije od strane kompanije KOSTT (operator prenosnog sistema na teritoriji KiM). KOSTT nije održavao balans između proizvodnje i potrošnje električne energije na teritoriji Kosova i Metohije, već je nedostajući deo za napajanje potrošača bez naknade neovlašćeno preuzeo iz interkonekcije "Kontinentalna Evropa", tj. od svih ostalih operatora prenosnih sistema koji čine navedenu sinhronu oblast", navode iz EMS-a. 
 
Elektromreža Srbije ističe da je u cilju rešavanja problema iznela niz konstruktivnih tehničkih predloga i da ostaje u neprekidnom kontaktu sa ENTSO-E asocijacijom i svim relevantnim institucijama. Takođe podsećaju da KOSTT ima obavezu samostalnog vršenja regulacije svoje podoblasti, odnosno balansiranja potrošnje i proizvodnje, dok je EMS odgovoran za svoju kontrolnu oblast, koja uključuje i podoblast KOSTT.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Poreklom otalen

    18.07.2018 18:27
    @Drum
    Zato što su elektroenergetski objekti i proizvodnja u termoelektrani još uvek materijalno i katastarsko vlasništvo EPS Srbija.
    Da nije tako, ovi ni ne bi pravili problem.
    Ve' ynaju kome 'e se EU obraćati.
    Na taj način porave pritisak da se odreknemo svog vlasništva, nevezano od politike i teritorije.
    A za to vreme EU ih nagrađuje ukidanjem viza.
    Kao što vidiš, nije to njihova ideja, već umišljenih vladara sveta.
  • sasa

    18.07.2018 17:53
    koji to satovi
    voleo bih da znam kojinsunto satovi koji nemaju interni oscilator
  • Drum

    18.07.2018 17:04
    A ako su oni tamo priznali tu državu Kosovo, zašto se ne obrate onom Tačiju da im reši problem. Nego u fazonu, Kosovo nije deo Srbije ali treba da reši problem na prostoru druge države.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija