Amnesti internešenal je u izjavi za BIRN naveo da je Kamerun upotrebio oružje iz Srbije u sistemskom narušavanju ljudskih prava i pozvao Srbiju da obustavi izvoz oružja toj državi, prenosi portal Balkan insajt (Balkan insight).
Istražitelj za kontrolu oružja u Amnestiju Patrik Vilken izjavio je da Srbija treba da obustavi dalji izvoz oružja u Kamerun zbog "uverljivih dokaza da su kamerunski vojnici koristili puške M21 napravljene u Zastavi za izvršenje užasnog i nezakonitog pogubljenja dve žene i dvoje dece".
Vilken je dodao da ovo nije prvi slučaj da je Amnesti dokumentovao narušavanje ljudskih prava koje je počinila kamerunska vojska koristeći srpsko lako naoružanje.
Poziv na obustavu izvoza stigao je nakon što su Amnesti i istraživački portal Belingkat (Bellingcat) potvrdili da je puška na snimku pogubljenja žena i dece, koji su bili optuženi za pripadnost islamističkoj terorističkoj grupi Boko Haram, "zastava M21".
Ministar za komunikacije Kameruna Isa Čiroma Bakari odbacio je snimak kao lažnu vest, ali je rekao da će vlasti sprovesti istragu. AFP je, pozivajući se na izvore bliske kamerunskoj vojsci, objavio da su četiri kamerunska vojnika uhapšena nakon pojavljivanja ovog snimka.
Ministarstva trgovine i odbrane Srbije do objavljivanja vesti nisu odgovorila na pitanja BIRN o prodaji oružja Kamerunu.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, Kamerun je od 2013. jedan od najvećih kupaca srpskog oružja. BIRN je u septembru prošle godine izvestio da su se na Tviteru pojavile fotografije srpskih mitraljeza "kojot" u Kamerunu i Nigeriji, koji su zaplenjeni od boraca Boko Harama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 16
Torrente
pera
milicica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar