DNK pokazala da su osobe iz Srbije ukrale nakit u Belfortu

U Srbiji su otkrivena četvorica pljačkaša koji se dovode u vezu sa krađom nakita u francuskom gradu Belfortu pre 15 godina, ali tom slučaju preti zastarelost ukoliko ih srpsko pravosuđe ne izruči Francuskoj ili ne pokrene proces u Beogradu.
DNK pokazala da su osobe iz Srbije ukrale nakit u Belfortu
Foto: Pixabay
S obzirom na to da ih Srbija neće izručiti, pravosudni sistem Francuske moraće da prebaci taj slučaj Beogradu, navodi francuska agencija AFP, naglašavajući kako bi to trebalo uraditi što pre "jer 19. septembra nastupa zastarelost".
 
Pljačkaše iz Belforta je odala DNK analiza, nakon što su na jednoj kutiji Kartijeovog nakita iz opljačkane draguljarnice otkrivene kapi krvi.
 
"Verovali su da su na sigurnom, ali ih je izdalo nekoliko kapi krvi: 15 godina nakon smele pljačke francuske juvelirnice četvorica osumnjičenih počinilaca nađena su u Srbiji", navodi AFP.
 
Pljačka u Belfortu je, kako navodi francuska agencija, imala sva obeležja operacije "Pink Panter", "modus operandi mreže međunarodnih pljačkaša nakita u kojoj su bili Srbi i Crnogorci, odgovorni za neke od najdrskijih pljački u poslednje dve decenije". Veruje se da su ti kriminalci između 1999. i 2015. počinili najmanje 380 oružanih pljački, a meta su im bile prodavnice skupocenog nakita, dok se vrednost ukradene robe procenjuje na 334 miliona evra, prenosi AFP procene međunarodne policijske agencije Interpol.
 
Podsećajući na pljačku iz septembra 2003. kada je grupa maskiranih muškaraca upala u draguljarnicu u Belfortu, u istočnoj Francuskoj, AFP navodi da je jedan izvadio pištolj, a ostali su razbili staklene vitrine, pokupili nakit i satove vredne 350.000 evra i pobegli.
 
"Sve to dogodilo se u roku od jednog minuta", navodi agencija.
 
Policija je, podseća AFP, kasnije uspela da "uhapsi srpske pomagače pljačkaša, od kojih je jedan nosio ukradeni sat na ruci".
 
Pljačkaši nikada nisu otkriveni, niti su identifikovani "sve do 2013. kada je došlo do napretka u forenzičnoj istrazi a u vezi sa kapljicama krvi na jednoj od staklenih vitrina..."
 
"Analizom DNK identifikovana su dva srpska državljana koji su bili nepoznati u Francuskoj, ali su traženi u Austriji", navodi AFP. Obojica su stari 41 godinu i poznati su pod nadimcima 'Žica' i 'Boka', a pregledom listinga njihovih telefonskih razgovora otkrivena su još dvojica osumnjičenih da su upleteni u pljačku nakita u Belfortu - izvesni Saša (37) i Luka (48).
 
"Sva četvorica su iz Užica, nekad naprednog industrijskog grada oko 150 kilometara jugozapadno od Beograda", navodi AFP, pozivajući se na izjavu jednog tužioca. 
 
"Većina tih kriminalaca potiče iz Niša, Čačka i Užica", rekao je za AFP tužilac Ljubiša Dragašević, uz ocenu kako se mnogi u toj regiji "okreću kriminalu, jer jedva sastavljaju kraj s krajem". Međutim, tu je, takođe, reč i o kultu kriminala u društvu, opasnim momcima, navodi Dragašević.
 
Prema tumačenju jednog neimenovanog policijskog inspektora u Srbiji, srpski kriminalci koji ordiniraju po Evropi "takođe su povezani s albanskim bandama u krijumčarenju droge na Zapad".
 
"Novac koriste za reketiranje, finansiranje mlađih kriminalaca ili ulaganje u imovinu, barove, restorane ili automobile", rekao je za AFP neimenovani policijski inspektor, naglašavajući kako ti kriminalci "pljačke nikada ne izvršavaju kod kuće", jer im je tu "utočište".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Vlada

    22.07.2018 10:20
    ---
    Ako ih ne procesuira srbijansko pravosuđe do 19. septembra, presudiće im Francuzi, poslaće plaćene ubice i naći će ih i u mišjoj rupi ako treba. Zar neko misli da takva država može sebi da dozvoli da zbog zastarelosti kriminalci prođu nekažnjeno?
  • kazi ,,ladja,,

    22.07.2018 09:46
    Sire ugled Srbije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija