Transformacija EPS: Put do novih kapaciteta ili rasprodaja imovine

Novim aranžmanom Srbije sa Medjunarodnim monetarnim fondom (MMF) preporučeno je da se Elektroprivreda Srbije (EPS) transformiše u akcionarsko društvo, što se u javnosti različito tumači - kao put do novih tehnologija i širenja kapaciteta ili kao rasprodaja državne imovine.
Transformacija EPS: Put do novih kapaciteta ili rasprodaja imovine
Foto: 021.rs
MMF je po tom novom programu mera (PCI instrument koordinacija politika) koji u Srbiji nazivaju "čuvarkuća" savetovao da se transformacija najveće srpske kompanije EPS obavi 2020. godine.
 
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić rekao je da se nada da će država imati razuma i da će ostati pri ranijem stavu da zadrži većinsko vlasništvio u toj kompaniji.
 
"Verujem da će država iskoristiti tudja iskustva i da će u EPS-u kao najboljoj kompaniji, ne po profitu, već potencijalu koji ima, zadržati većinsko vlasništvo, što ne znači da ne treba da se ta firma transformiše u akcionarsko društvo i odrede njeni vlasnici", rekao je Savić.
 
On je podsetio na iskustvo Čehoslovačke, koja je prodala elektroenergetsku kompaniju ČEZ, a nedugo potom država je vratila većinsko vlasništvo i sada kompanija dobro funkcioniše u tržišnim uslovima.
 
"Kada bi se EPS transformisao u akcionarsko društvo po Zakonu o privatizaciji iz 2001. godine 15 odsto kapitala bi pripalo bivšim i sadašnjim radnicima, isto toliko bi se podelilo punoletnim gradjanima, a preostali deo, odnoso većinski udeo, zadržala bi država u njenom vlasništvu", rekao je Savić.
 
Dodao je da je izmenama Zakona o privatizaciji 2015. godine, kojim se reguliše privatizacija javnih preduzeća od strateškog značaja, dozvoljena dokapitalizacija i javno-privatno partnerstvo.
 
"To znači da bi se novac firmi koje dokapitalizuju EPS koristio za uvodjenje novih tehnologija i širenje kapaciteta u sferi, na primer, obnovljivih izvora energije, kao što su male hidroelektrane", rekao je Savić. Ocenio je da bi to bio mamac za privatne investitore da ulažu u te kapacitete jer Srbija trećinu energije dobija iz hidroelektrana.
 
Savić je ukazao da EPS narednih godina mora da uloži mnogo novca u zaštitu životne sredine i to se može finansirati iz kredita pod uslovom da je firma u mogućnosti da ga vrati, a u suprotnom mora da traži druga rešenja medju kojima je i dokapitalizacija. Istakao je da je u poslovanju jedne kompanije najvažniji način upravljanja i da oblik vlasništva ne garantuje sam po sebi profit.
 
"Svedoci smo da ima puno privatnih kompanija koje posluju sa gubitkom i isto tako državnih kojima se dobro upravlja i stvara se profit", rekao je Savić.
 
Ekonomista Dragovan Milićević rekao je da je u svetu malo "čistih" javnih kompanija i da su većinom u javno-privatnom partnerstvu.
 
"Transformacija u akcionarsko društvo znači da ima dva i više vlasnika, s tim što ni jedna normalna zemlja ne prepušta većinsko vlasništvo, ali je upravljane kvalitetnije i bolji su finansijski rezultati kada ima više vlasnika", rekao je Milićević. On je ocenio da je, iako je kritičar ekonomske politike MMF-a, preporuka o transformaciji EPS-a potpuno ispravna.
 
EPS je, kako je rekao, moćan sistem koji u Srbiji stvara četiri-pet osto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a zbog ogromne infrastrukture koju poseduje, rudnika hidro i termo elektrana, ima i veliku vrednost. Da bi tu kompaniju neko dokapitalizovao tako da postane većinski vlasnik trebale bi mu, kako je rekao, milijarde evra.
 
"Dokapitalizacija nije prodaja, već suvlasništvo i unos svežeg kapitala koji firma može da investira u prioritetne projekte", rekao je Milićević. Dodao je da EPS može da dokapitalizuje, ne samo privatna kompanija, već i neki energetski sistem koji je takodje u većinskom državnom vlasništvu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • kok

    27.07.2018 10:49
    napredno zajebavanje
    Otpuštaj parazitsku bagru, tako treba i u Srbijagas-u isto uraditi!!!
  • Sinisa M

    27.07.2018 10:32
    E, sad cete da vidite zasto sam postao ministar finansija! Kako cu ovo da privatizujem, ima sve da se pusi. U duhu najboljih srpskih "privatizacija". Decenije ulaganja i odrzavanja, znanja, tehnike, nacionalni interes... Pa, sta je to za mene. Malo sam s vezbao na jelkicama, rasveti, kanalizaciji, "metrou", nekakvim soliterima. Ovo je pravi izazov za strucnjaka mog kalibra.
  • gari

    27.07.2018 10:13
    @Tina gde ih u elvojv. ima previse, morao sam 5 puta ici za postavljanje strujomera, sva dokumenta mi salju postom pa ih ja nosim tamo na potpis, kazem pa evo tu sam dajte da potpisem ali jok, salju postom- procedura, znaci 2/3 sprat, blagajna, 2/3 sprat, jos dva puta pa prizemlje prvi ulaz i onda nosis i dva puta na teretni/zadnji ulaz, e za to brate fali bar jos 150-200 ljudi, i rezerva u slucaju bolesti..., istina sem 4 portira i jednog sprovodnika do lifta u zgradi je tisina kao u grobu, nigde niko ne seta ...valjda svi rade i cute

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija