Presuda za aferu "Indeks" ni na vidiku

Skoro deceniju od početka suđenja optuženima za korupciju na Pravnom fakultetu u Kragujevcu pred Višim sudom u Smederevu prvostepena presuda nije na pomolu.
Presuda za aferu "Indeks" ni na vidiku
Foto: Pixabay
Kako pišu "Novosti", zbog maratonskog procesa, za skoro polovinu optuženih za davanje mita i zloupotrebu službenog položaja postupak je gotov i pre presude zbog zastarelosti.
 
Na poslednjem ročištu u maju ove godine usvojeni su predlozi optuženih i branilaca da se u svojstvu svedoka ispita još 30 osoba protiv kojih je postupak obustavljen zbog zastarelosti krivičnog gonjenja. Saslušanja ovih svedoka planirana su tokom sedam dana suđenja u septembru i devet ročišta u oktobru.
 
Prvobitno je bilo 89 optuženih za 122 krivična dela i 250 radnji. Veliki broj zahteva za izuzeće sudije i tužilaca, mnogo dokaza, protest advokata, reforma pravosuđa - neki su od razloga što ovo suđenje i dalje nije završeno, kažu u Višem sudu u Smederevu.
 
Na prvoj optužnici iz 2007. godine našlo se 37 optuženih za primanje mita, mahom profesora, a drugom optužnicom obuhvaćeno je još 49 osoba, pre svega onih koje su davale mito. Optužnice su spojene, a suđenje za aferu "Indeks" je počelo 21. septembra 2009. Zbog promene sudskog veća postupak je praktično vraćen na početak 2015. godine, šest godina od prvog glavnog pretresa.
 
U odgovoru Višeg suda datom za "Novosti" navodi se da su do sada zakazana 242 ročišta. Od ovog broja, 39 ih nije održano, a samo u četiri slučaja razlog je bio sprečenost sudije.
 
"U svim ostalim slučajevima suđenje je odlagano zbog nedolaska okrivljenih i pojedinih branilaca, što je sankcionisano na zakonom dozvoljen način", kaže sudija Predrag Lukić.
 
Na pitanja o broju osoba protiv kojih se pospupak sada vodi, kao i o broju onih u odnosu na koje je postupak obustavljen usled zastarelosti, "Novosti" nisu dobile odgovor. Umesto toga, obrazloženo je da za krivična dela primanja mita apsolutna zastara nastupa tek posle 30 godina od izvršenja dela, dok za krivična dela zloupotrebe službenog položaja i davanje mita zastarevanje nastupa nakon 10 godina od izvršenja.
 
U sudu ne mogu da se izjasne kada se očekuje okončanje postupka. Pravosudnim rečnikom, dokazni postupak je u završnoj fazi, u kojoj je bio i prošle godine u ovo vreme.
 
Afera "Indeks" izbila je 2007. godine hapšenjem profesora na Pravnom fakultetu u Kragujevcu zbog primanja mita. Prema optužnici, položeni ispit koštao je od 500 do 1.000 evra, a diploma od 12.000 do 16.000 evra. Tokom istrage na fakultetu prvi put je korišćen tajni agent u jednom krivičnom postupku u Srbiji. Tako je snimljen i obiman audio i video materijal kojim je potkrepljena optužnica.
 
Kuriozitet ovog suđenja, najobimnijeg u domaćem pravosuđu, jeste i podatak da se pred tročlanim sudskim većem "branilo" više od stotinu pravnika - što optuženih profesora fakulteta, što njihovih advokata. Ovde leži i činjenica da su iscrpljeni svi dozvoljeni načini da se postupak odugovlači, za mnoge i do zastarelosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Novosađanka

    29.07.2018 12:11
    Štrajk
    A da neće Advokatska komora zbog toga u štrajk? Neće? Pa da, i što bi, u Srbiji za svakog od nijh ima posla bez obzira kako su došli do indeksa. Samo budeš podoban i nećeš biti gladan, Srbija je ovo.
  • Nizina

    29.07.2018 09:47
    Srbija
    NIKADA neće bit normalna država...
  • Čekić

    29.07.2018 09:00
    Presude su samo čekić za lupanje po suparnicima, konkurenciji, normalnim građanima i sličnima. Presude su tu da pokažu gnev onih koji kontrolišu to sudstvo. Ako slučajno ne verujete da sudstvo delom zavisi od glavnih i mora da radi kako oni hoće, a delom uzima novac, onda vi i ja ne živimo u istoj državi.

    Ovo nije teorija zavere, nego praksa u poslednjih mnooogo godina.

    Kada nema presude, pala je nagodba (privatna, novčana), ili je to deo ekipe.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija