Tajkuni sa međunarodnih poternica na sigurnom u Srbiji

U poslednjim mesecima dve kontroverzne ličnosti iz okolnih zemalja su dobile azil u Srbiji, iako ih matične države optužuju za krivična dela.
Tajkuni sa međunarodnih poternica na sigurnom u Srbiji
Foto: Pixabay
Kako su preneli mediji, 15. maja ove godine bugarski tajkun sa Interpolove poternice Cvetan Vasilev je, posle više neuspelih pokušaja, dobio azil u Srbiji, piše B92.
 
Takođe, pre nekoliko dana dozvolu slobodnog boravka u našoj zemlji dobio je i rumunski državljanin Sebastijan Gica.
 
Podsetimo, u julu prošle godine je bugarsko tužilaštvo podiglo optužnicu protiv Vasileva i još 17 osumnjičenih za niz krivična dela koja su dovela do propasti Korporativne komercijalne banke u toj zemlji. 
 
Vasilev je, kako su preneli bugarski mediji, bivši većinski deoničar i izvršni direktor Korporativne komercijalne banke i optužen je po 146 tačaka zbog sumnje da je sa ostalim optuženima proneverio ukupno 2,56 milijardi leva (oko 1,31 milijardi evra), kao i 205,9 miliona leva u gotovini. 
 
Sa druge strane, Vasilev tvrdi da je istraga protiv njega politički motivisana, a za događaje koji su doveli do insolventnosti banke krivi svog bivšeg poslovnog partnera Delijana Pevskog, poslanika Pokreta za prava i slobode, navodi taj portpal. 
 
Banka je 2015. otišla u stečaj, cime je u stečaj otišla i bugarska kompanija "Glas industri" koja je kupila Srpsku fabriku stakla iz Paraćina. 
 
U okviru istrage banke podignuta je optužnica protiv više bivših visokih zvaničnika osumnjičenih da su pripadali organizovanoj kriminalnoj grupi na čijem je čelu navodno bio Vasilev. 
 
Neki od njih optuženi su i za proneveru. 
 
Dva revizora iz revizorske kuce KPMG Bugarska takođe su optužena za proneveru, a protiv trojice bivših radnika centralne banke podneta je tužba za loše upravljanje. 
 
Tužilaštvo je saopštilo da su tužba i dokazi podneti sudu napisani na više od 210.000 strana, uključujući rezultate saslušanja više od 400 svedoka i 90 forenzičkih izveštaja. 
 
Za razliku od Vasileva, Gica je bio uhapšen u Srbiji zbog osnova sumnje da je izvršio osam krivičnih dela, među kojima su ucena, davanje mita, trgovina uticajem, pranje novca i odavanje poverljivih informacija. 
 
Vlasti Rumunije vodile su istragu protiv njega u više slučajeva korupcije a on je 19. decembra 2016. godine, napustio je zemlju posle čega je za njim raspisana međunarodna poternica. 
 
Gica je, po navodima rumunskih medija, pod istragom zbog "korupcijskog slučaja povezanog sa posetom bivšeg britanskog premijera Tonija Blera Rumuniji 2012. godine". 
 
U obrazloženju odbijanja zahteva Rumunije za izručenje Gice i odluke da mu se omogući azil, navodi se da se on nalazi pod pretnjama progonom zbog političkog mišljenja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ooo

    29.07.2018 20:23
    AaA
    A zasto me ovo ne cudi....slican se slicnom raduje
  • /

    29.07.2018 17:56
    /
    pa i ovaj 'litvanac' koji kupuje stan je nesto prebegao iz bih.
    bas siptomaticno

    a i dodik je iz okolne zemlje mada jos nije na poternicama
  • Pupi

    29.07.2018 17:39
    Taman ce im drugar AV dati stan na vodi. Spr**a

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija