Car Go je objavio saopštenje u kome decidno iznosi zamerke na Nacrt izmena zakona o prevozu koji će u skupštinsku proceduru ići po hitnom postupku na koje je pak reagovalo Ministarstvo saobraćaja demantujući navode izrečene u njemu. Taksisti pak smatraju da novo zakonsko rešenje ne eliminiše na efikasan način, kako oni smatraju, nelojalnu konkurenciju koju im predstavlja Car Go i tvrde da iza te kompanije stoje lobističke grupe sa podrškom premijerke Srbije Ane Brnabić lično.
Kada je reč o putnicima, njih tumačenja države, taksi i operatera poput Car Go ne zanimaju previše sem u onom segmentu vezanom za cenu usluge, piše
Danas. Jedino što putnike interesuje je da imaju mogućnost izbora prevoza koji će koristiti i da ta usluga bude što jeftinija.
U tom smislu, raznovrsni oblici prevoza građanima apsolutno odgovaraju. Oni koji se opredele za određeni kvalitet vozila i tradicionalni način naručivanja vožnje sigurno je da će ostati verni taksiju, dok će se omladina i deo poslovnih ljudi odlučiti za digitalne aplikacije.
Boško Vukojević, predstavnik Privredne taksi komore, za Danas ističe da je nacrt izmena zakona o prevozu putnika najbolje rešenje do koga su taksisti pregovorima sa nadležnima mogli da dođu u ovom trenutku. Međutim, on tvrdi da zakonska rešenja mogu da budu još bolja, te da taksisti insistiraju na uklanjanju nelojalne konkurencije koju predstavlja Car Go i slični serviseri.
"Nakon protesta koje smo organizovali u maju, insistirali smo na izmenama zakona i do njih sad i dolazi. Nisu svi naši predlozi usvojeni, ali smatramo da nismo mogli da postignemo više od ovoga što je sa državom dogovoreno. Međutim, s obzirom da će vrlo brzo doći do novih izmena odnosno usaglašavanja tih zakonskih rešenja očekujemo da tada sve naše primedbe budu usvojene. Ukratko, naš osnovni zahtev je da se napravi poseban zakon o taksi prevozu i da se za vozače uvedu licence. Na taj način bi se definitivno rešio problem sa divljim taksistima odnosno nelojalnom konkurencijom kap što je Car Go", kaže Vukojević.
On dodaje da su taksisti nezadovoljni stavom nadležnih da serviseri poput Car Go treba da postoje i insistiraju na tome da je reč o nelojalnoj konkurenciji od koje štetu ima i država te da taksi prevozom treba da se bave isključivo taksisti.
"Car Go se bavi taksi prevozom, a ne plaća dažbine koje smo dužni da plaćamo mi taksisti, a prema našim saznanjima ne izmiruje ni svoje poreske obaveze prema državi. Na taj način mi taksisti smo diskriminisani, na šteti su i putnici jer damping cenama Car Go može da utiće na kvalitet vožnje i vozila, a država gubi jer takve kompanije ne izmiruju svoje obaveze prema njoj. To je u u pravom smislu reči nelojalna konkurencija koja ne bi trebalo da se bavi taksi prevozom, ali nažalost iza njih stoje lobističke grupe koje uživaju podršku premijerke Srbije Ane Brnabić", navodi Vukojević.
On dodaje da Car Go angažuje vozače koji imaju i drugi posao i da to toj kompaniji omogućava da obara cenu vožnje, kao i da ona izrabljuje svoje vozače. "Nigde u svetu takve kompanije ne uzimaju procenat u iznosu od 30 odsto od svog vozača na dnevnom nivou. To vam je suma od oko 30 do 40 hiljada mesečno po svakom vozilu. Težnja Car Go da se bavi taksi prevozom umesto samo da izrađuje i prodaje aplikacije je besmislena. To bi bilo isto kao kada bi proizvođač medicinske opreme istovremeno hteo da bude i lekar", tvrdi Vukojević. Prema njegovim rečima, kada je reč o Beogradu, sadašnja cifra taksi vozača je optimalna i ne bi je trebalo proširivati jer bi to izazvalo haos u prevozu putnika.
Aleksandar Vučić, izvršni direktor Car Go, demantuje za Danas da ta kompanija ima bilo kakva dugovanja prema državi i tvrdi da svoje poreske obaveze redovno izmiruje. Kada je reč o novim zakonskim rešenjima, naš sagovornik ističe da su ona potpuno diskriminatorska ne samo prema Car Go već i prema kombi i renta kar prevoznicima.
"Izmene Zakona o prevozu putnika u značajnoj meri ograničavaju dalji razvoj delatnosti prevoza putničkim vozilom, obeshrabruju korišćenje novih tehnologija, inovativno poslovanje i razvoj konkurencija ne srpskom tržištu. Problematične stavke iz nacrta Zakona o prevozu putnika, između ostalih su da ne predviđaju digitalnu aplikaciju kao zamenu za tehnološki zastareli taksimetar, zatim insistiraju na pečatu, što je suprotno Zakonu o privrednim društvima i naporima Vlade Srbije da se digitalizuje srpsko tržište", navodi Vučić.
Prema njegovim rečima, problematične su i stavke po kojima je dozvoljen samo određen broj taksi prevoznika, čime se ograničava mogućnost ulaska na tržište kvalitetnije ponude.
"Svi smo svesni činjenice da kada primera radi pada kiša ne možete da nađete bilo kakvo taksi vozilo, čak ni Car Go vozilo jer je velika potražnja. Samim tim tvrdnja da je potrebno ograničiti broj vozila koji prevoze putnike je nelogična", objašnjava Vučić. On dodaje i da je izmenama Zakona o prevozu putnika namerno i direktno onemogućena usluga iznajmljivanja vozila sa vozačem, osim u nekoliko određenih slučajeva, a odredbom da limo vožnja mora biti "dogovorena u sedištu prevoznika" zakonski se zabranjuje dogovaranje telefonom, putem interneta ili na drugi način, što je suprotno Zakonu o obligacionim odnosima.
Tekst u celini čitajte
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 14
Moje misljenje
Del Potro
marko
Pa i može svako sa ulice da bude konobar, o čemu pričaš ti čoveče? Upravo je u tome poenta, da niko ne ograničava broj konobara, frizera, pekara, kurira, kopača kanala, programera, itd. pa ne treba ni da se ograničava broj taksista.
Ko hoće da bude taksista, jednostavno registruje radnju ko i svi što rade i ćao zdravo doviđenja kakav je bre ovo način da da im država propiše monopol na delatnost?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar