Stručnjaci o forsiranju ćirilice: Prisilne mere nikada nisu donele očekivane rezultate

Reagovanja na formiranje Saveta za srpski jezik čiji će posao biti da brine o poštovanju upotrebe ćiriličnog pisma ne jenjavaju, a stručnjaci smatraju da jake regulative i restriktivne mere nisu pravi način da se promoviše ovo pismo.
Stručnjaci o forsiranju ćirilice: Prisilne mere nikada nisu donele očekivane rezultate
Foto: Pixabay
Vladimir Kopicl, pesnik, esejista i prevodilac iz Novog Sada rekao je za "Blic" da jeste pristalica upotrebe ćirilice, ali da smatra da ta odluka treba da ostane slobodna volja svakog pojedinca.
 
"Jaka regulativa jezika u ovom smeru mogla bi da izazove i privredne šokove, što nikom ne bi koristilo. Zakon o upotrebi jezika i pisma treba poštovati, ali on ne sme da deluje previše restriktivno. Ćirilica neće nestati, moguće samo oni koji njom pišu. Ali ovo mi liči kao da se sada mi bavimo pitanjem ko će pre da izumre, mi ili dinosaurusi", naveo je Kopicl.
 
Lingvista i redovni profesor Filološkog fakulteta u Beogradu Ranko Bugarski smatra da je naš suštinski problem nedopustivo visok procenat funkcionalno nepismenih ljudi, udružen sa niskim nivoom jezičke kulture kod velikog dela stanovništva. Zbog toga je, kako navodi, mnogo lakše organizovati povremene kampanje za zaštitu ćirilice nego se sistematski i ozbiljno baviti pitanjima jezičke i obrazovne politike.
 
Kako kaže, prisilne mere nikada nisu donele očekivane rezultate, pogotovo ne u postupanju sa jezikom, te ni ove nemaju velike šanse da zažive.
 
"Koliko ovo pismo nije ugroženo dovoljno vam govore dve činjenice. Ustavom je zaštićeno kao prvo pismo u našoj zemlji i ne možete završiti osnovnu školu ako ne znate ćirilicu", zaključuje Bugarski.
 
Podsetimo, "Novosti" su juče izvestile o tome da je u planu formiranje Saveta za srpski jezik, koji će se između ostalog starati o tome da celokupna komunikacija organa vlasti bude na ćirilici. Isto važi i za obrazovne i naučne ustanove i medije čiji je osnivač država, koji imaju državni kapital, kao i za elektronske medije sa nacionalnim, regionalnim i lokalnim frekvencijama. Ćirilica će biti obavezna i za sva javna preduzeća i ustanove i preduzeća sa većinskim državnim kapitalom, kao i profesionalna i strukovna udruženja koja predstavljaju svoju oblast na nacionalnom i međunarodnom nivou. 
 
Predloženi zakon definiše latinicu kao pomoćno pismo, te ako se nešto ispisuje na oba pisma, ćirilica mora da ima prednost.
 
Za one koji krše ove propise, predviđene su i visoke novčane kazne.
 
To su novine koje je Ministarstvo kulture predložilo Vladi Srbije, a koje bi trebalo da se primene izmenom i dopunom Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pavle

    20.09.2021 17:38
    Koliko ja znam u srbiji se pise azbukom koju je izmislio vuk a cirilicom se pise u crkvenim knjigama i kod rusa i bugara
  • V

    05.08.2018 08:11
    @Бекана
    a šta je propisivanje milionskih kazni za pisanje latinice nego ukidanje 1 pisma koje je takođe karakteristika srpskog jezika i Srba?

    Niko ne ukida i namenski i planski ne ugrožava ćirilicu, ona je već privilegovana.

    Ovde se sistemski ukida latinica koja je pismo srpskog jezika, nalazi se u Pravopisu i uči na časovima srpskog jezika.

    Imate izvrnuto tumačenje realnosti. I prestanite našu situaciju porediti sa Kinezima, Rusima itd. Oni imaju 1 pismo, a Srbi imaju 2.
  • kazi ,,ladja,,

    04.08.2018 23:20
    Svaki korak sve dublje i dublje propadamo. Zasto imam osecaj da ce stadion koji je u najavi biti u svrhe kao sto je bilo u Cileu? Ah da, ovo je fasisticka drzava a sprema se korekcija drustva.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija