Kako je objavio
Beogradski centar za bezbednosnu politiku u svojoj publikaciji, zakonski okvir u Srbiji minimalizuje rizik od zloupotrebe izvezenog oružja. Na putu do izvoza oružja potrebne su saglasnosti i dozvole nekoliko državnih tela, od Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva odbrane, pa do Bezbednosno-informativne agencije, a u krajnjoj instanci o dozvoli može da odlučuje i Vlada.
Prema poslednjem dostupnom izveštaju Ministarstva trgovine o izvozu i uvozu naoružanja iz 2016. godine, vidi se da su najveća izvozna destinacija bile SAD sa 72 miliona dolara vrednosti, a prate ih Alžir i Ujedinjeni Arapski Emirati. Može se zaključiti da su dominantni izvozni proizvodi municija, lako i malokalibarsko oružje, artiljerijska sredstva i eksplozivne naprave.
Po pitanju poštovanja zakonskih i međunarodnih obaveza, Srbija ispunjava minimum očekivanja, piše BCBP. Tokom 2015. i 2016. nije izvozila naoružanje u zemlje pod embargom Ujedinjenih nacija, osim u Irak i u Kongo, preko Belizea, u koje je izvoz dozvoljen pod odgovarajućim uslovima Saveta bezbednosti. Nasuprot tome, tradicionalni veliki uvoznici srpskog naoružanja su Egipat i Mjanmar, zemlje koje se poslednjih godina suočile sa političkom nestabilnošću, a koje se nalaze pod embargom EU na izvoz naoružanja.
"To, za sada, ne predstavlja problem u odnosima Srbije i EU - uostalom, pod embargom EU su i Rusija i Belorusija, zemlje sa kojima Srbija redovno posluje - ali jeste nešto o čemu bi trebalo dugoročno voditi računa ako Srbija ozbiljno namerava da postane članica EU", navodi se u publikaciji.
BCBP navodi da se Srbija ne pridržava doslednije sopstvenog zakona zato što to sebi trenutno ne može da priušti, dodajući da se namenska industrija suočava sa zastarelom infrastrukturom, nagomilanim dugovima, posledicama bombardovanja i sankcija devedesetih. Vlada Srbije je pokušavala da reši probleme, ali ova industrija i dalje živi od izvoza. Kako navode, u preduzećima koji se bave proizvodnjom oružja od 2013. godine beleži se rast broja zaposlenih.
"Ovo važi i za 'Zastava oružje', proizvođača puške M21. Bilansi uspeha ovog preduzeća pokazuju da ono nastavlja da posluje sa gubicima, ali je broj zaposlenih između 2014. i 2017. godine porastao za skoro četvrtinu. Jedini način da se ovaj rast broja zaposlenih održi je stalno dobijanje i naplaćivanje novih poslova u inostranstvu. U tom smislu, promocija mira u svetu postaje suprotstavljena očuvanja socijalnog mira kod kuća", navodi se.
Jedan od izazova u primeni zakona jeste mogućnost kontrolisanja gde bi izvezeno oružje zapravo moglo da završi. U protekle dve godine novinari su otkrili da naoružanje iz Srbije završava na sirijskom ratištu, preko Saudijske Arabije. Srbija je pooštrila zahteve prema izvoznicima u pogledu potvrde o krajnjem korisniku, ali podaci govore da je zarada od izvoza u Saudijsku Arabija u 2016. godini bila 22 puta veća nego 2012.
"Ukoliko je zemlja nestabilna, postoji opasnost da će u nekoj pobuni vojna i policijska skladišta biti opljačkana. Ukoliko je rizik od korupcije u vojsci u krajnjem odredištu izvoza veoma visok, nije neverovatno da oružje 'ispari' iz skladišta, odnosno da bude preprodato na crnom tržištu. Ukoliko postoje dokazi da se iz jedne zemlje naoružanje i vojna oprema reeksportuje u neku drugu, onda bi ti dokazi trebalo ozbiljno da se razmotre prilikom budućeg odlučivanja. Ipak, primer sa Saudijskom Arabijom pokazuje da za ovo u Srbiji ili ne postoji politička volja ili odgovorni državni organi nemaju potrebne kapacitete za analizu rizika prilikom odlučivanja o izvozu", zaključuje se u publikaciji BCBP.
Posle apela Amnesty International-a direktor "Jugoimporta SDPR" Jugoslav Petković izjavio je da će se, ako Ujedinjene nacije utvrde da su kamerunski vojnici izvršili genocid, obustaviti izvoz naoružanja i vojne opreme u ovu zemlju koja neće više biti na beloj listi, a tada ni Srbija neće izvoziti naoružanje u Kamerun.
Celu publikaciju možete da pročitate
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
марко
Они су велики, богати и утицајни па могу.
Ми смо мала и сиромашна земља која има лошу репутацију, и стога треба да се пружимо колико нам је губер дугачак а не да идемо нон стоп уз ону ствар великима, богатима и утицајнима.
Има пуно начина да се зараде паре, нећемо остати гладни ако не продамо оружје у Египат и Мјанмар.
gari
Orwell Vegan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar