Kako se peru pare u Srbiji?

Nešto više od polovine onih koji se u Srbiji bave pranjem novca to rade za sebe, dok je 45 odsto njih angažovano da prljav novac ubaci u legalne finansijske tokove.
Kako se peru pare u Srbiji?
Foto: Pixabay
Prema Nacionalnoj proceni rizika od pranja novca koju je usvojila Vlada Srbije, na teritoriji naše zemlje prljav novac se najčešće pere prebacivanjem tih sredstava za čije se pokriće koriste fiktivni pravni poslovi između firmi koje su namenski otvorene upravo da bi obavljale ovakve transakcije.
 
Novac se najčešće pere kroz kupovinu nepokretnosti i motornih vozila, ulaganje u kupovinu, izgradnju i adaptaciju građevinskih objekata, kupovinu preduzeća, hartija od vrednosti... Pisci Nacionalne strategije rizika napominju da je za Srbiju, u odnosu na zemlje Zapadne Evrope, karakteristično ulaganje prljavog novca u privatizaciju nekadašnjih društvenih preduzeća, koja, kako ukazuju, neretko predstavljaju samo početnu tačku pranja novca.
 
"Nakon prelaska ovakvog preduzeća u vlasništvo ili pod kontrolu kriminalaca, nelegalni novac se pere kroz njihovu delatnost, obično kroz pozajmice sada novih vlasnika-osnivača ili druge oblike zajmova, radi održavanja privida poslovanja u okvirima registrovane delatnosti", navodi se u dokumentu.
 
Na kraju, kako je ukazano, novac je obično opran ili prodajom tih firmi ili podizanjem kredita gde se kao sredstvo obezbeđenja daje imovina tih preduzeća ili iz njihove dobiti. U poslednje vreme uočeno je da se pranje novca obavlja preko velikog broja preduzeća od kojih je većina i otvorena posebno za ovu namenu.
 
U ovim slučajevima, bez stvarnog poslovnog odnosa, sačinjava se poslovna dokumentacija lažnog sadržaja, koja služi kao osnov za novčane transakcije. Nakon što se, na osnovu lažne dokumentacije, novac prebaci, on se preko raznih lica podiže u zemlji i inostranstvu i u umanjenom iznosu za procenat usluge, vraća uplatiocima u gotovom.
 
Posebno je interesantan predmet Tužilaštva za organizovani kriminal u kojem je postojala takozvana "profesionalna praonica", odnosno pranje novca je obavljala organizovana kriminalna grupa. Istraga protiv ove grupe pokrenuta je pred tužilaštvom sredinom decembra 2017. godine, hapšenjem E.H. osumnjičenog za organizaciju kriminalne grupe i još 15 osumnjičenih, dok su protiv 19 osoba podnete krivične prijave.
 
Sumnja se da je E.H. početkom januara 2015. godine u Srbiji organizovao kriminalnu grupu čiji su pripadnici osnovali privredno društvo sa sedištem u Velikoj Britaniji, otvorili nerezidentne račune tog društva u Makedoniji i osnovali četiri privredna društva sa sedištem u Srbiji.
 
Privredna društva sa teritorije Srbije koja legalno posluju uplaćivala su novac u iznosu dogovorenom sa pripadnicima organizovane kriminalne grupe na račune preduzeća koja su bila pod njihovom kontrolom, na osnovu lažne dokumentacije, fiktivnih faktura o navodnom prometu dobara i usluga, kog zapravo nije bilo.
 
Ovako uplaćen novac organizatori su konvertovali iz dinarskih u devizna sredstva, a zatim sačinjavali novu neistinitu dokumentaciju, o uslugama koje je navodno pružilo privredno društvo iz Velike Britanije. Potom, novac je prebacivan na račune ovog privrednog društva otvorene u Makedoniji.
 
Pripadnici organizovane kriminalne grupe su novac sa ovog računa, zajedno sa više fizičkih lica, sukcesivno podizali i prenosili u Srbiju u iznosima manjim od 10.000 evra, potom predavali organizatoru, uz zadržavanje dogovorene provizije, dok bi ostatak novca bio vraćan uplatiocima.
 
Tokom analize krivičnih postupaka, utvrđeno je da je 55,3 odsto okrivljenih (njih 324) gonjeno jer su sami "prali" svoj prljavi novac, odnosno takozvanog "samopranja", dok je 44,7 odsto (262) okrivljenih gonjeno zbog pranja novca za drugoga.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ko lupa?

    03.08.2018 09:26
    @Lupetanje
    Gospodine "Lupetanje", i vi po malo lupetate, niste informisani oko procenata. Da bi u DOO podigao pare, Prvo moras da ostvaris dobit pa da platis porez na dobit 15% pa posle da platis 15% dividende da bi video zive pare u rukama.
  • Ns ja

    03.08.2018 08:55
    "3 reci: Menjacnice, kladionice, kockarnice." i kao najvažnija 4.reč: hoteli
  • Nemanja

    03.08.2018 08:16
    3 reci: Menjacnice, kladionice, kockarnice.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija