HPK je Saveznom sudu u Distriktu Kolumbija podneo zahtev da se, na osnovu Konvencije o priznanju i izvršenju inostranih arbitražnih odluka, potvrdi odluka koju je doneo arbitražni tribunal u Londonu.
Londonski sud za medjunarodnu arbitražu (LCIA) je u maju ocenio da je Železara Smederevo nezakonito raskinula ugovor kojim je HPK 2015. angažovan da unapredi poslovanje te tada državne kompanije i privuče kupca za njenu privatizaciju.
Ugovor sa HPK inženjeringom je raskinut juna 2016. sa obrazloženjem da ne ispunjava ugovorene obaveze, koje nikada nisu objavljene. Železara Smederevo je 2016. prodata kineskoj Hestil grupi, ali holandska kompanija tvrdi da je ugovor sa njom bez razloga raskinut "uoči samog završetka privatizacije većinskog udela Železare".
HPK u zahtevu tvrdi da Železara i Vlada Srbije odbijaju da plate bonus od 10 miliona dolara koji je ugovorom bio dogovoren ako privatizacija usledi u roku od pet godina od njegovog sklapanja. Odlukom arbitraže u Londonu kompanija HPK ima pravo na bonus od 10 miliona dolara i iznos za dodatne izdatke, ali Vlada Srbije i železara ne žele da plate tu sumu.
HPK optužuje Vladu Srbije da se, iako je bila vlasnik Železare, neopravdano poziva na njen nominalni nezavisni korporativni status kako bi izbegla plaćanje odštetnog zahteva.
Prema neizvaničnim informacijama Bete odbijen je tužbeni zahtev HPK inženjering protiv države Srbije i ta kompanija teško da će moći da realizuje arbitražnu presudu o obeštećenju od Železare. Zahtev američkom sudu se, prema tim izvorima, može tumačiti kao vrsta pritiska HPK inženjeringa da bi izdejstvovala naplatu tražene odštete.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Dejan
Ivan
Pawlle
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar